Današnje generacije učenika odrastaju uz digitalne tehnologije i svakodnevno ih koriste, ali se u znatnom broju škola susreću sa tradicionalnim modelom prenošenja znanja i učionicama bez interneta, računara i moblinih uređaja. Međutim, učionice treba da budu opremljene tako da odgovaraju potrebama učenika 21. veka.
Koncept pametne učionice (Intelligent Classrooms) je autorsko delo Savremene gimnazije i njenog osnivača, kompanije LINK group, i evidentirano je u Zavodu za intelektualnu svojinu. Ovaj koncept uključuje učionicu koja je tehnološki unapređena i opremljena najnovijim obrazovnim tehnologijama i podržava nastavu koja je usmerena na razvoj kritičkog i problemskog mišljenja, i promoviše interaktivno, kreativno i učenje kroz igru i realizaciju projekata, bez prostornih i vremenskih ograničenja.
NAPOMENA: Pređite kursorom miša preko crvenih krugova na slici kako biste videli detaljan opis modernih tehnoloških inovacija koje ćete moći da vidite i isprobate prilikom posete Intelligent Classroom-a.
Interaktivni ekrani podržavaju i podstiču interaktivnost, saradnju i kreativnost nastavnog procesa. Bilo koju učionicu pretvaraju u centar za učenje, u kom učenici i nastavnici sarađuju, dele ideje, stvaraju i razmenjuju digitalne sadržaje, rešavaju probleme…
Predstavlja mehanički sistem koji pomera TV uređaje verikalno ili horizontalno, ili ih izvlači iz nameštaja, tavanica ili pregradnih zidova kada je to potrebno i vraća ih nazad.
Snimanje i prenošenje procesa učenja, što omogućavaju kamere i napredna video stream oprema, predstavljaju važan obrazovni resurs, jer predavanja postaju dostupna bilo kada i bilo gde.
Mogu se lako i brzo prenositi sa jednog kraja prostorije na drugi, što je veoma važno kako za individualni tako i za grupni i timski rad, pažnju i komfor učenika.
Učenici i nastavnici svakodnevno u nastavi koriste tablet i iPad uređaje, što ostavlja više prostora za kreativnost i inovacije, stručno i pedagoško usavršavanje i detaljnije praćenje rada svakog učenika.
Može se opisati kao kombinacija projektora i interaktivne table – bilo koju površinu učionice čini interaktivnom, stvarajući na taj način novo iskustvo učenja.
Elektronske, pametne ili interaktivne table povezane su sa računarom i projektorom, na kojima se piše specijalnim olovkama ili prstom. Omogućavaju preuzimanje dokumenata sa računara, menjanje i čuvanje izmena.
Virtuelno učenje u proces obrazovanja uključuje tehnologije i internet, a postiže se uglavnom pomoću virtuelnih naočara. Ovaj tip naočara funkcioniše kao ekran koji omogućava gledanje mnoštva slika i interakciju sa tim sadržajem, te stvara iluziju dubine koja je karakteristična za virtuelna okruženja.
3D štampanje kao proces stvaranja materijalnih objekata iz digitalnih fajlova predstavlja svojevrsnu revoluciju u učenju, jer učenicima dozvoljava da apstraktne pojmove pretvore u konkretne, opipljive predmete. Uz njega se kao dopuna koristi i 3D skener.
Individualni stolovi koji istovremeno pružaju mogućnost lakog spajanja, uklapanja i prilagođavanja raznim zadacima i potrebama nastave, što umnogome doprinosi saradnji, komunikaciji i razvoju timskog rada.
Sagledavanjem materije u 3D tehnologiji učenici mogu da razumeju različite nivoe složenosti, sagledaju pojedinačne delove celine, njihove međusobne odnose i veze, čime dobijaju potpuno novu, jasniju sliku celine.
Obezbeđuju kapacitet za punjenje i sinhronizaciju većeg broja uređaja istovremeno, što omogućava da učenici uvek imaju tablete pripremljene za rad.
Ovaj uređaj se ističe razvijenom osetljivošću na glas. Upućujući glasovne komande, učenici mogu da pitaju Amazon Echo sve što ih interesuje i dobiju odgovore o pojavama, događajima ili knjigama, kao i da saznaju aktuelne informacije iz sveta.
U Intelligent Classroomu i učenik i nastavnik imaju svoje laptopove. Istraživanja sprovedena u SAD pokazala su da učenici pomoću računara brže usvajaju gradivo i da su tako stečena znanja trajnija.
Lazy bags, egg chairs i udoban, ergonomski nameštaj idealan je za odmor, relaksaciju i druženje tokom pauza u učenju.
Interaktivne stolove istovremeno može koristiti više osoba, te podstiču učenike na timski rad, kao i na to da upravljaju svojim učenjem, da budu aktivni i kreativni u procesu učenja.
Pomoću vizualizatora se mogu prikazivati dokumenta, 3D objekti, slajdovi i slično. Povezan sa projektorom, TV-om ili monitorom, omogućava prikazivanje raznih objekata, doprinosi tome da se nastava obogati primerima i da učenici dobiju jasnu predstavu o sadržaju koji se obrađuje.
Upoznajte se sa konceptom Intelligent Classroom-a i kroz besplatnu prezentaciju saznajte kako najnovija tehnologija unapređuje kompletan obrazovni proces.