Akreditovana tribina „Mitovi i istine o rezultatima PISA testa”
Centar za stručno usavršavanje Instituta za moderno obrazovanje poziva vas na tribinu pod nazivom „Mitovi i istine o rezultatima PISA testa” 10. januara, u prostorijama Instituta (Masarikova 5, IV sprat Beograđanke, ulaz iz Kralja Milana), od 17:00 do 20:00 časova.
Tribina je akreditovana pod brojem 463 u katalogu Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja. Praćenjem tribine dobijate zvanično uverenje za stručno usavršavanje van ustanove.
Šta je cilj ove tribine?
Cilj tribine je unapređenje kompetencija nastavnika u oblasti planiranja i realizacije nastave orijentisane na ishode (podizanje nivoa metodičkih znanja relevantnih za ciljeve i ishode predmeta/oblasti). Program tribine podstiče unapređenje kompetencija nastavnika i drugih aktera u obrazovanju kroz analizu rezultata PISA studije. Stavljanjem fokusa na ishode učenja, nastavnici se podstiču na razvoj digitalne i finansijske pismenosti kod učenika, ali i osnažuju za izradu pitanja i zadataka kakvi se sreću na PISA testu i njihovu implementaciju u nastavi.
Program tribine:
- prikaz rezultata PISA studije 2018. godine;
- značaj digitalne i finansijske pismenosti sa osvrtom na PISA nalaze;
- prikaz PISA ajtema sa naglaskom na ishode učenja;
- diskusija o rezultatima PISA studije i povezanosti nastavnog procesa sa rezultatima.
Agendu tribine možete skinuti OVDE.
Ko će biti vaši predavači?
dr Bojan Ristić
U Beogradu je završio osnovnu, srednju školu (OŠ „Josif Pančić” i Trinaesta beogradska gimnazija) i Matematički fakultet. Nakon toga, kao profesor matematike i informatike, radio je u nekoliko beogradskih osnovnih i srednjih škola. Na toj poziciji prošao je veći broj obuka iz oblasti izrade projekata i upravljanja i rukovođenja, a takođe je učestvovao u timskoj izradi više razvojnih projekata u oblasti obrazovanja. Saglasno svim tim svojim radnim rezultatima, Bojan Ristić je 2002. godine prešao u Ministarstvo prosvete, gde je bio zadužen za rad i razvoj obrazovanja. Ovim prelaskom intenzivirao je svoj naučnostručni rad iz oblasti obrazovanja, u okviru čega je i završio magistarske studije iz oblasti obrazovnog menadžmenta 2008. godine. Nakon toga, radi svog daljeg naučnog napredovanja, on je 24. 4. 2010. god. odbranio doktorsku disertaciju iz oblasti upravljanja razvojem obrazovnih ustanova.
Na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru, tokom univerzitetske
2010/2011, 2011/2012. i 2012/2013. god. obavljao je poslove docenta na predmetima: Istraživanje tržišta, Tržišni menadžment, Statistika i Menadžment ljudskih resursa. Na Visokoj školi strukovnih studija za informacione tehnologije u Beogradu (ITS) angažovan je od septembra 2011. godine, na predmetu Upravljački informacioni sistemi, a od oktobra 2013. je profesor strukovnih studija na ITS-u, sa izborom za oblast upravljanje i matematika. Do sada je objavio više naučnih i stručnih radova iz oblasti politike obrazovanja i zapošljavanja, upravljanja ljudskim resursima, menadžmenta. Takođe je objavio i članke o preduzetništvu. Kao saradnik je učestvovao na više projekata Republičkog zavoda za statistiku, Nacionalne službe zapošljavanja, Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i Zavoda za vrednovanje obrazovanja i vaspitanja, kao i na međunarodnim projektima posvećenim obrazovanju i zapošljavanju.
Član je radne grupe za izradu Nacionalnog okvira kvalifikacija, osnovanog od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Takođe, doktor Bojan je i saradnik i član Instituta za moderno obrazovanje.
dr Dragica Pavlović Babić
Kao istraživač, Dragica Pavlović Babić zaposlena je na Institutu za psihologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu (projekti iz oblasti psihologije obrazovanja), a kao predavač na Odeljenju za psihologiju, gde drži nastavu na dodiplomskim i master kursevima iz psihologije obrazovanja, na akademskom master programu Obrazovne politike Univerziteta u Beogradu (kurs Istraživanja i obrazovne politike) i na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu (kurs Psihologija za studente matematike nastavničkog smera).
Doktorirala je na Filozofskom fakultetu u Beogradu (Odeljenje za psihologiju), sa temom „Evaluativna istraživanja obrazovnih postignuća: konceptualne i metodološke mogućnosti i ograničenja u interpretaciji rezultata”. Od 2011. je upravnica Instituta za psihologiju, vodeće nacionalne institucije za istraživanja u oblasti psihologije. Od 2001. godine do danas je na položaju nacionalnog koordinatora za Međunarodni program procene učeničkih postignuća (PISA), koji se u organizaciji OECD-a sprovodi od 2000. godine.
Kao vodeći konsultant u Zavodu za vrednovanje obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije, od 2003. godine je angažovana na projektima nacionalnih testiranja i izrade obrazovnih standarda za osnovnu i srednju školu. Konsultant je Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i član ekspertskih grupa koje angažuje Ministarstvo za razvijanje pojedinih aspekata u oblasti sistema obrazovanja (npr. sistem osiguranja kvaliteta u obrazovanju, podzakonska akta o ocenjivanju i slično). Konsultant je UNICEF-a (kancelarija u Beogradu), u projektu „Capacity building of the National Education Council” za prevenciju ranog napuštanja škole.
U programskom je odboru naučnog skupa „Empirijska istraživanja u psihologiji”, kojim je i predsedavala u periodu 2007–2009. Predsednik je Programskog odbora 63. naučnostručnog skupa psihologa Srbije (Sabor psihologa).
Član je Nacionalnog saveta za praćenje realizacije Međunarodnog projekta PISA.
Izvor: http://www.dios.edu.rs/dr-dragica-pavlovic-babic-filozofski-fakultet-univerzitet-u-beogradu-visi-naucni-saradnik/
dr Mladen Stanković
Mladen je osnovne studije završio na Matematičkom fakultetu, oblast verovatnoća i statistika, sa prosečnom ocenom 9,66. Master studije iz statistike, aktuarske i finansijske matematike na Matematičkom fakultetu u Beogradu je završio sa prosečnom ocenom 10,00. Doktorske studije je završio 2016. godine i stekao zvanje doktora nauke sa temom disertacije „Višekriterijumsko odlučivanje u upravljanju i optimizaciji ekonomije obrazovanja”.
Od 2010. do 2012. godine bio je zaposlen na poziciji saradnika u nastavi na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, od 2014. do 2017. kao asistent, dok je trenutno na poziciji docenta.
Autor je i koautor velikog broja stručnih radova. Oblasti interesovanja su mu: operaciona istraživanja, višekriterijumsko odlučivanje, teorija odlučivanja, ekonomija obrazovanja.
Član je Nacionalnog saveta za praćenje realizacije Međunarodnog projekta PISA i Naučnog društva ekonomista Srbije.
dr Ivan Anić
Dr Ivan Anić je završio osnovne i magistarske studije na Matematičkom fakultetu u Beogradu, a doktorirao je na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. U zvanju docenta je angažovan na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu.
Bio je član Upravnog odbora Matematičkog instituta SANU. Tokom svoje bogate profesionalne karijere učestvovao je na velikom broju domaćih i inostranih projekata. Objavio je veliki broj radova u domaćim i inostranim časopisima.
Član je Nacionalnog saveta za praćenje realizacije Međunarodnog projekta PISA. Doktor Ivan je i saradnik i član Instituta za moderno obrazovanje.
Kako da se prijavite?
Kotizacija za učešće na tribini je 1.000 dinara. Uplatu možete izvršiti putem opšte uplatnice u bilo kojoj pošti ili poslovnoj banci, kao i online, sa podacima dostupnim na slici ispod.
Za članove Instituta za moderno obrazovanje učešće je besplatno.
Još uvek nije kasno da postanete član Instituta za moderno obrazovanje i obezbedite sebi mnoštvo benefita za usavršavanje u trajanju od 12 meseci. Budite i vi deo pedagoške elite!
Za više informacija možete nam se obratiti na broj telefona: +381 (0)11/40-11-260 ili na imejl-adresu: office@institut.edu.rs