Balkanski nastavnici na svetskoj sceni:
Edu inovatori i pokretači promena u obrazovanju na
World Education Summit 2022
Od 21. do 24. marta 2022. godine održava se World Education Summit 2022, na kome će preko 400 predavača iz čitavog sveta deliti svoje znanje tokom četiri dana, na deset dinamičnih virtuelnih stejdževa. Među njima su i predstavnici Balkana, koji će imati priliku da sa preko 100.000 učesnika iz celog sveta podele balkanske pedagoške inovacije na svim jezicima regiona.
Tim povodom, pričali smo sa dr Svetlanom Belić Malinić, profesorkom iz Beograda, koja je ove godine u programskom odboru ovog globalnog događaja ali i deo svetske pedagoške elite koja stvara inovacije u obrazovanju.
Od dobre ideje do svetske scene
„Sve je počelo mojim prošlogodišnjim izlaganjem na Svetskom samitu obrazovanja, kada sam sa publikom podelila svoje istraživanje o kreativnosti u nastavi. To me je podstaklo da pozovem svoje kolege da predstave nastavne prakse i transformativni potencijal Balkana, gde nastavnici sa malo resursa ostvaruju velike rezultate“, objašnjava Svetlana.
Tako se stvorio koncept Balkanskog samita obrazovanja, koji je Svetlana odlučila da otvori celom svetu na jednom od stejdževa Svetskog samita obrazovanja.
Pored predstavnika sa Balkana, na ovom stejdžu će biti i gostujući predavači iz raznih delova sveta, a njihova izlaganja biće simultano prevedena tako da će moći da ih razumeju svi nastavnici u regionu.
Balkanski nastavnici kao nosioci promena
Već decenijama smo svedoci nastojanja vaspitača, učitelja i nastavnika da povrate svoje dostojanstvo u društvu. Iako su nezadovoljni malim platama, ograničeni raznim pravno-administrativnim okvirima i demotivisani neuspešnim reformama, prosvetari ipak nastavljaju da prosvetljuju.
„Supermoć nastavnika je znanje, a znanje menja svet. Najuspešniji obrazovni sistemi unapredili su svoja društva tako što su osnažili nastavnike da svojim znanjem i kompetencijama postanu uzori učenicima“, nastavlja Svetlana da objašnjava šta je motivisalo da se izbori za Balkanske predstavnike na Svetskom samitu obrazovanja.
Svetlana tvrdi da na Balkanu postoje nastavnici koji u svojim sredinama pokreću promene iz svojih učionica. Dala nam je primere učiteljica u ruralnim sredinama Srbije koje sa učenicima rade neverovatne projekte, od aktivizma i preduzetništva, do pisanja knjiga čije su štampanje platili roditelji. Vaspitačice iz Hrvatske su pokrenule japansko lutkarsko pozorište, a nastavnik iz Bosne i Hercegovine je pomogao učenicima da savladaju strah od ocenjivanja.
Posebne povlastice za kolege sa Balkana
Svetlana je jedan od vodećih svetskih stručnjaka za međunarodno obrazovanje i dugogodišnji savetnik Univerziteta u Kembridžu. Često gostuje na raznim događajima koji okupljaju najpoznatija imena u svetu obrazovanja, inovativne pedagoške lidere, vešte motivacione govornike, inspirativne nastavnike i entuzijastične učitelje.
Kada su je ove godine pozvali da bude u programskom odboru Svetskog samita obrazovanja, Svetlana je iskoristila svoj profesionalni uticaj da ostvari posebne povlastice za svoje kolege sa Balkana.
Prvo se izborila da dobiju jedan od deset stejdževa na kome će izlagati na svim jezicima regiona, uz prevod na engleski. Ovaj stejdž je otvoren za sve delegate Svetskog samita obrazovanja, koji će imati priliku da čuju o balkanskim edu-inovacijama.
Svetlana smatra da je ovakvo osnaživanje nastavnika veoma važno ne samo za njihovu afirmaciju u društvu, već i za samopotvrdu da ono što rade u svojim školama ima priznatu pedagošku vrednost.
Potom je iskoristila svoj profesionalni uticaj da obezbedi i finansijsku podršku.
„Izborila sam se za ogroman popust od 90 posto samo za naše nastavnike sa Balkana, koji će moći da prate ne samo balkanski već i sve ostale stejdževe na Svetskom samitu obrazovanja“, ponosna je Svetlana.
To će biti izuzetna prilika za dugoročni profesionalni razvoj jer karta obezbeđuje i jednogodišnji pristup onlajn platformi na kojoj će biti preko 400 predavanja. Nastavnici će na ovaj način, kroz raznovrsne prezentacije, radionice i panel-diskusije, učiti od najuticajnijih edukatora i tako usvajati nove pedagoške ideje i dobru nastavnu praksu. Škole mogu da se prijave za povoljan paket koji iznosi sam 3900 RSD po nastavniku, a pored znanja koje je nagrada samo po sebi, nastavnici će dobiti i bodove za stručno usavršavanje kao i digitalni sertifikat za učešće, u skladu sa najnovijom evropskom praksom.
Obrazovanje ujedinjuje Balkan
Svetlana je veoma ponosna na 26 predstavnika Balkana sa kojima je radila na pripremama za Svetski samit. Kaže da je takvo mentorsko iskustvo bilo veoma naporno ali i ispunjujuće. Inovativne ideje i hrabrost balkanskih nastavnika da svet počinju da menjaju iz svojih učionica je prava inspiracija za Svetlanu.
„Obrazovanje ujedinjuje Balkan. Ujedinjuje naše želje da reformišemo škole, inoviramo nastavnu praksu i insistiramo na tome da je znanje vrednost u životu“, poručuje Svetlana.
Svetski samit obrazovanja inspirisaće 100.000 delegata iz čitavog sveta da pokrenu obrazovne promene iz svojih učionica.
Svetlana poziva sve nastavnike iz regiona da se priključe ovom najvećem globalnom događaju i ohrabruje ih da eksperimentišu u svojim učionicama, istražuju nove pedagoške pristupe, inoviraju svoje ideje i usvajaju najbolje nastavne prakse. Prijave nastavnika sa Balkana, uz povlašćenu cenu, vrše se preko veb-sajta www.link-conference.org.