DL platforma | Kontakt
Bolje obrazovanje za bolji svet!
A better education for a better world!
Pročitajte korisne savete koji će vam pomoći u pravilnom odgajanju i vaspitanju vašeg deteta.
Zašto je kreativno mišljenje ključna kompetencija u 2021. godini? U okviru PISA testiranja iz 2018. godine uvrđeno je da prosvetna struka mora nastojati da neguje veštine učenika, jača STEM vrednosti i uspostavlja vezu između nauke i svakodnevnog života (OECD, 2019). Da bi se to postiglo u praksi, značajno je stavljen fokus na kreativnost, koja osposobljava…
DA LI SU DANAS VASPITAČI I RODITELJI AKTERI U IGRI PREDŠKOLSKOG DETETA? U fokusu pažnje i interesovanja deteta jeste igra, a ne rezultat igranja. Igra je oblik istraživačkog ponašanja u kojem deca isprobavaju sopstvene mogućnosti. Značajan uticaj na izbor igre, posebno u ranom detinjstvu, imaju odrasli. Spretnost da se stvori podsticajno okruženje za dete i…
Kako razvijati emocionalnu inteligenciju kod učenika mlađeg školskog uzrasta Poznat je podatak da je u sadašnjem sistemu školovanja malo pažnje usmereno na razvoj emocionalne inteligencije kod dece i da su i aktivnosti kojima se to podstiče malo zastupljene u nastavnim planovima i programima. Sa druge strane, društvo sve više ističe da savremeni čovek treba da…
8 SAVETA ZA USPEŠAN TIMSKI RAD KAO FAKTOR PODSTICANJA KREATIVNOSTI PREDŠKOLACA – rezultati istraživanja Koja je uloga timova u predškolskim ustanovama? Uticaj rada timova u predškolskoj ustanovi na razvoj dečje kreativnosti tema je brojnih studija, rasprava i istraživačkih aktivnosti. Timski rad predstavlja, pre svega, savremenu civilizacijsku tendenciju. Zajedničko učestvovanje u radu, saradnja, zajedničko planiranje i…
PRAVI STEM EKSPERIMENTI ZA CELU PORODICU: Uskršnja zabava sa jajima Deca su prirodno naučnici. Alan Alda Iako se svake godine trudite da vam uskršnja trpeza bude bogata, šarena, vesela i interesantnija nego prethodnih godina, ovogodišnji Uskrs će nam svima biti poseban i nesvakidašnji. Situacija kojoj svedočimo menja ustaljenu tradiciju uskršnjeg praznika, ali verujemo da…
Prelazak sa tradicionalnog učenja na učenje od kuće, deci i roditeljima je doneo nove promene.To je izazov koji podrazumeva drugačiju organizaciju života, menjanje navika i otvara brojna pitanja i nedoumice.
Detinjstvo nekad i sad. Na izmaku smo 2019. godine i slobodno možemo reći da je tehnološka revolucija u potpunosti izmenila svet oko nas. Ni sama nisam rođena tako davno, a čini mi se da između mog detinjstva i detinjstva današnjih naraštaja stoje vekovi.
Poslušajte želje svog deteta. Ohrabrite ih i dajte im autonomiju da sami donesu odluke.
Da li dete stavljati na prvo mesto? Da li previše brige može da škodi? Da li je gledanje televizije štetno? Da li deca treba da vežbaju?…
Stara narodna izreka kaže da je pas čovekov najbolji prijatelj. Da li se slažete sa tim? Ili možda sve o vašem privatnom i poslovnom životu, zdravim i nezdravim navikama ipak zna mobilni telefon?
O darovitosti deteta i kako je prepoznati Sve se više u novijoj literaturi ističe shvatanje o darovitosti kao kombinaciji izuzetnih naslednih osobina i njihove interakcije sa podsticajnom okolinom. Poznata je i činjenica da su visoki rezultati u razvoju darovitosti povezani sa njenim ranim prepoznavanjem i negovanjem. Upravo je porodica prva u nizu i najvažniji faktor…
Reč autoritet dolazi od latinskog glagola augere – koja znači povećati, uvećati, razviti, obogatiti. Roditelj je autoritet jer hrani dete, pomaže mu da raste i da se razvija.
Priča o priči u slikama Deca vole da im se čita, a kasnije i sama da čitaju tekstove koji čine književnost namenjenu njima. Svet književnosti za decu jeste svet mašte, bajkovitosti, fantastike, pun dinamike i zanimljivosti. Deca se pri slušanju ili čitanju emotivno stapaju s njim, razmišljaju i zamišljaju svoje svetove. Stvaralačka mašta ih vodi…
Jednakost u izborima unutar porodice Porodica je primarni faktor socijalizacije deteta. Stavovi porodice, pogledi na svet, interesovanja i navike veoma utiču na dete od njegovog najranijeg detinjstva. Dete uči od svojih roditelja kako da se ponaša, manire, način govora i izražavanja. Samim tim porodica ima veliki uticaj pri odabiru srednje škole (potencijalnog budućeg zanimanja), sporta…
Engleski jezik u ranom predškolskom uzrastu Oduvek se i laici i nastavnici pitaju kada treba početi sa učenjem stranog jezika i da li je uopšte dete koje je tek izašlo iz jaslene grupe sposobno da ga nauči. Posebno kada se radi o engleskom jeziku, koji je ušao u sve pore društva i života i postao…
NLP u nastavi Sa neurolingvističkim programiranjem prvi put sam se susrela još 2013. godine. Ono što me je, kao diplomiranog filologa i profesora engleskog jezika, odmah zaintrigiralo kod ove metodologije jeste ovaj „lingvistički” deo. Ubrzo sam saznala da metodologija NLP obuhvata mnogo više od lingvistike i da se, zapravo, bavi našim nesvesnim umom, odnosno procesima…
Poremećaj pažnje i hiperaktivnost Poremećaj pažnje i hiperaktivnost, ADHD (engl. Attention Deficit Hyperactivity Disorder), najčešće se dijagnostikuje kao poremećaj ponašanja u periodu detinjstva, ali on se može zadržati i tokom odraslog doba. Prevalenca poremećaja kod dece i adolescenata, prema „Dijagnostičkom i statističkom priručniku za duševne poremećaje” (DSM-V), na nivou svetske populacije iznosi 3–7%, a najčešći…
Mnogo je različitih običaja koji se praktikuju za Vaskrs. Najbitniji i svima zajednički običaj je farbanje jaja. Jaja se kuvaju u vodi koju je sveštenik osvetio u toku Velikog posta. Farbaju se u crvenu boju. Simbolika farbanja jaja vrši se u spomen na događaj kada je sveta Marija Magdalina Mironosica putovala u Rim da propoveda Jevanđelje, i posetila cara Tiberija.
Naučnici uvek tragaju za otkrićima koja će omogućiti brz i lak način podsticanja razvoja mentalne inteligencije. Smatra se da veliku ulogu u tome ima muzika, jer podiže nivo pažnje, omogućava lakše fokusiranje na učenje i poboljšava stil razmišljanja. Takvo razmišljanje nije trend 21. veka, već je poznato još od vremena Platona. Mnoga istraživanja pokazuju da je barokna muzika XVII i XVIII veka idealno sredstvo za podsticanje pamćenja. Naučnici, ipak, najviše se bave pitanjima uticaja Mocartove muzike na učenike i efekta u nastavnom procesu.
Svakodnevno možemo da pročitamo i čujemo koliko programera nedostaje u našoj državi ili na svetskom nivou i koliko će ih biti potrebno u narednim godinama. Kakvo je stanje na tržištu poslova, ne možemo da znamo zasigurno, jer se potražnja za određenim profilima budućih zaposlenih menja vrlo brzo.
Nakon studijske posete Estoniji, zemlji koja je od strane drugih EU članica prepoznata kao lider u domenu omladinskog rada, prvi utisak bi mogao da stane u tri reči – pametni, skromni, inventivni! Estonija je zemlja u kojoj trenutno posluju 4 jednoroga. Termin „jednorog”, koji označava kompanije u privatnom vlasništvu čija vrednost premašuje milijardu dolara, osmislila je 2013. godine Ejlin Li, venture investitor.
Mnogi ljudi danas žele da vode računa o svom telu i da preuzmu odgovornost za svoje zdravlje, ali su zbunjeni. Taman kada se odluče da svoje telo dovedu u red i počnu da istražuju, odmah nalete na gomilu kontradiktornosti. „Hoćeš da smršaš? Ne jedi voće! Jedi voće! Pij sokove!
Vaspitavanje po modelu – II deo bloga Uticaj roditelja, rani razvoj deteta – Uloga roditelja je najodgovornija životna uloga koju imamo i koja se nikada ne završava. To je uloga koju sami biramo, pa je naša dužnost da je obavljamo odgovorno i zrelo, sa svešću o tome da svoju decu pripremamo za život, za…
Rani razvoj deteta, uticaj roditelja Pri razumevanju razvoja ličnosti, a naročito razvoja dečje ličnosti, potrebno je pozabaviti se onim što se dešava od samog začetka deteta. Razvojna psihologija pretpostavlja da u prvoj fazi embrionalnog razvoja dete ne prima informacije, tj. da struktura embriona još nije podložna uticajima. Ali već po prelasku iz embriona u…
Prezaštićeni, nezaštićeni Tokom svog razvoja, čovek i civilizacija prolazili su kroz različite „društvene eksperimente”, ali ništa od čitave lepeze „ustrojstava” čak ni ne liči na ono što je doneo XXI vek. Nikada pre deca nisu bila „centar sveta” – već „mali ljudi” koji dele sudbinu svojih roditelja. Radi se o tome da je stigao…