Institut za moderno obrazovanje i LEA grupa su u toku 2021. godine postali bogatiji za još jedan organizacioni deo – Centar za naučnoistraživački rad i izdavačku delatnost (CNIR). Iako CNIR posluje tek nepuna tri meseca, aktivnosti i dostignuća su brojni i izuzetni, pre svega zahvaljujući toploj dobrodošlici svih zaposlenih LEA grupe i spremnosti nastavnika i saradnika da aktivno učestvuju u razvoju svoje karijere i tako ispune optimalne uslove za napredovanje u nastavnička zvanja.
Čvrsti temelji za dug kontinuitet – kako je CNIR osnovan
Planiranje projekta, odnosno razrada ideje osnivača LINKgroupa o osnivanju Centra za razvoj zaposlenih, započeto je u julu 2021. godine. Razmotren je modalitet, dogovoreni su dalji koraci i napravljen plan osnivanja. CNIR je formalno počeo sa radom 29. 10. 2021. godine.
Na samom početku inicirana je izrada baze podataka sa podacima o LEA nastavnicima i saradnicima, njihovim naučnim poljima i oblastima istraživanja, objavljenim naučnim radovima i naučnim klasifikacijama. Pripremljena je Specifikacija za softversko rešenje, po kojoj SoftLINK razvija veb-aplikaciju pomoću koje će se prikupljati i sistematizovati podaci koji će pomoći individualnom razvoju zaposlenih i rastu i razvoju LEA grupe.
Kolege sa FSU, ITS-a i IMO pozvane su da popune upitnik „Naučnoistraživački rad i istraživačka delatnost LINKgroupa i LEA” , a na osnovu njihovih odgovora je dobijen uvid u različite potrebe konkretnih nastavnika i saradnika. Sa svakim anketiranim nastavnikom i saradnikom ostvaren je lični kontakt putem mejla i održani su sastanci.
Prikupljene su NIR strategije, planovi i pravilnici i kreirana Strategija CNIR-a, na osnovu koje se razvija program i plan rada za 2022. godinu.
Takođe, na bazi odluka o izboru u zvanje za FSU nastavnike kreirana je evidencija koja se redovno ažurira i predstavlja pomoć prilikom pripreme akreditacije, ali i za blagovremeno raspisivanje konkursa za izbor u zvanja nastavnika.
Uvek u toku – CNIR objave i edukacije
Kako bi svi zainteresovani u okviru LINK alijanse bili blagovremeno obavešteni, CNIR je kreirao godišnji plan objava, koji podrazumeva sadržaj iz četiri kategorije: Edukacija (E), Promocija (P), Obaveštenja (O) i Akcija (A) i u skladu sa njim jednom nedeljno upućivani su mejlovi.
U 2021. pripremljeno je 12 objava na različite teme:
1. Otvoren Centar za naučnoistraživački rad i izdavačku delatnost LINK obrazovne alijanse;
2. FSU i ITS međunarodna konferencija (ICESBA 2021);
3. Zašto je bavljenje naučnoistraživačkim, stručnim ili umetničkim radom važno za sve nas;
4. Povodom UNESCO Svetskog dana nauke pitamo se koje sve vrste naučnih i stručnih članaka postoje i kako ih pisati;
5. Šta su to open access baze i repozitorijumi i kako da im pristupim;
6. Iskoristite priliku da učestvujete na prestižnoj internacionalnoj konferenciji;
7. Šta je plagijarizam; Kako da budemo originalni, etični i ne kršimo tuđa autorska prava;
8. Održana projektna radionica nastavnika i saradnika ITS-a;
9. Zašto je važna kategorizacija naučnih časopisa i kako da prepoznam kojoj kategoriji pripada moj rad („M” kategorija);
10. Održan CNIR vebinar „Šta sve morate da znate da biste napredovali u izboru u nastavničko zvanje”;
11. Multimedijalne beleške sa vebinara „Šta sve morate da znate da biste napredovali u izboru u nastavničko zvanje;
12. Pokrenut prvi naučni časopis LEA grupe EdTech Journal.
Svakog meseca, kroz newsletter, prikazuju se najznačajniji rezultati iz aktuelnog meseca:
CNIR NEWSLETTER: Oktobar u znaku nauke;
CNIR NEWSLETTER: Novembarske priče;
CNIR NEWSLETTER: Nauka pobeđuje u decembru.
Vredne prilike za stručno usavršavanje – CNIR radionice i vebinari
Tokom 2021. organizovane su zapažene i posećene edukativne radionice i vebinari.
Tako je 10. 12. 2021, u saradnji sa Centrom za projekte IMO, organizovana Projektna radionica ITS-a u prostorijama ITS-a, koju ste mogli da pratite i onlajn – putem DL platforme.
Već naredne subote, 18. 12. 2021, održan je i vebinar „Šta sve morate da znate da biste napredovali u izboru u nastavničko zvanje”. Predavač je bio ugledni profesor Slavko Pokorni, a kako je cilj vebinara pružanje pomoći svim nastavnicima koji treba da publikuju radove da bi ostvarili uslove za izbor u nastavnička zvanja ili ojačali svoje trenutne pozicije, snimak i prezentacija sa vebinara su podeljeni svima zainteresovanima.
Važan deo vebinara je bilo upoznavanje sa propisima koji sadrže uslove koje nastavnici treba da ispune kako bi bili izabrani u odgovarajuće nastavničko zvanje za akademske i strukovne studije u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i podzakonskim aktima, zbog čega je CNIR napravio izvod iz regulative radi lakšeg snalaženja.
Jedan od značajnih poduhvata bilo je i kreiranje CNIR video-baze, u okviru koje će biti dostupna sva CNIR predavanja.
Zapaženi individualni i timski rezultati – naučnoistraživački rad
Na otvoreni CNIR poziv za saradnju ponovljen u svakom obaveštenju odazvali su se zaposleni, nastavnici i saradnici sa FSU i ITS-a, kao i naučni podmladak, što je omogućilo da se formiraju timovi za pisanje naučnih radova. U oktobru je 11 timova sa ukupno 22 LEA nastavnika, sedam studenata i pet nastavnika sa drugih visokoobrazovnih institucija iz Srbije, Rumunije i BiH napisalo 11 novih naučnih radova, upućenih za publikaciju u zborniku apstrakata sa međunarodne ICESBA konferencije. U okviru dodatne selekcije odabrani radovi, među kojima su i radovi LEA nastavnika i saradnika, upućeni su za publikaciju u naučni časopis izdavača Spiru Haret univerziteta. Radovi su izloženi u četiri panela, tokom dva dana konferencije.
CNIR je takođe imao važne aktivnosti u pisanju, prevođenju i proveri originalnosti naučnih radova. LEA afilijacije su učešćem u organizaciji naučne konferencije obezbedile ukupno 22 reference svojih nastavnika, saradnika i stručnog podmlatka.
Nastavnicima i saradnicima LEA grupe omogućeno je i učešće u konferenciji ZINC 2022, pozvani su da dostave svoje predloge tema naučnih i stručnih radova i dosad su pristigla dva rada, dok se tri još uvek pišu.
Tokom novembra i decembra su napisana tri naučna rada na engleskom jeziku, koja su upućena u časopis na SCI listi i naučni i stručni radovi za časopis EdTech Journal, kao i za konferenciju ZINC 2022.
Kao rezultat naučnog istraživanja, brojni naučni radovi su napisani i već publikovani. Neki od njih publikovani su u časopisu koji je indeksiran u Web of Science citatnoj bazi: Sustainability (M22):
– rad „Extended Reality in Higher Education, a Responsible Innovation Approach for Generation Y and Generation Z” ukazuje na obrazovne potrebe pripadnika generacije Y i Z, odnosno razmatra mogućnosti korišćenja proširene realnosti u visokoobrazovnim institucijama u Srbiji i Rumuniji;
– rad „Blockchain Technology Enhances Sustainable Higher Education” ukazuje na mogućnosti upotrebe blokčejn tehnologije u visokoobrazovnim ustanovama u Srbiji, Rumuniji i Portugaliji;
– rad nastavnika ITS-a i FSU „Factors Affecting the Efficiency of Teaching Process in Higher Education in the Republic of Serbia during COVID-19” opisuje stavove nastavnika i saradnika na VŠU u Srbiji (780 ispitanika) o efikasnosti pruženih obrazovnih usluga.
Pored navedenog, u naučnom časopisu „Revija za socijalnu politiku” (M23), takođe indeksiranom u WOS-u, objavljena su dva prikaza knjiga LEA nastavnika: prvi, koji predstavlja knjigu AI AND DEVELOPING HUMAN INTELLIGENCE, FUTURE LEARNING AND EDUCATIONAL INNOVATION (John Senior and Éva Gyarmathy, London: Routledge, 2021, 264 pp.), i drugi, koji prikazuje knjigu THE FEELING ECONOMY: HOW ARTIFICIAL INTELLIGENCE IS CREATING THE ERA OF EMPATHY (Rust Roland and Huang Ming-Hui, London: Palgrave Macmillan, 2021, 179 pp.).
Jedan od važnih rezultata jeste i naučni rad profesora ITS-a „The Impact of ICT Application on the Organization and Performance of Insurance Companies”, koji je osvojio treću nagradu na međunarodnoj konferenciji o bezbednosti, koju je organizovao Američki univerzitet u Emiratima (AUE), a o čemu možete više saznati u vesti na sajtu ITS-a.
Vredni naučni i edukativni materijali – izdavačka delatnost
U oktobru je pokrenuta edicija „Biblioteka: CNIR”, u okviru koje se kao prvi projekat realizovao zbornik „Preduzetništvo u informacionim tehnologijama”. Napisan na engleskom i srpskom jeziku, pripremljen kao elektronsko izdanje, zbornik je nastao zarad pružanja praktične pomoći studentima u savladavanju gradiva ove discipline na master studijama na ITS-u.
Takođe, u okviru edicije „Biblioteka: CNIR” izrađeni su praktikum iz oblasti preduzetništva na FSU, praktikum iz oblasti menadžmenta ljudskih resursa u izdanju ITS-a i „Vodič u naučni rad” (autori dr Milena Ilić, dr Valentin Kuleto i dr Slavko Pokorni) koji će izdati Institut za moderno obrazovanje. Svaki nastavnik i saradnik LEA dobiće po jedan primerak, a „Vodič” će biti prezentovan i široj javnosti.
Pored toga, kao rezultat rada na naučnom projektu, započeta je izrada naučne monografije na engleskom jeziku – „ EdTech TRENDS: OPPORTUNITIES AND CHALLENGES FOR HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS”.
Internacionalni naučni susreti i događaji – organizacija međunarodne naučne konferencije
CNIR je uspostavio saradnju sa Spiru Haret univerzitetom iz Rumunije i postignut je dogovor oko zajedničke organizacije 6. međunarodne konferencije (6th International Conference on Economic Sciences and Business Administration BIG DATA-DRIVEN SMART URBAN ECONOMY), koja je ove godine održana onlajn, 26. i 27. novembra. FSU i ITS su se našli u društvu svetskih visokoobrazovnih i naučnih centara kao što su American Association for Economic Research, New York City, Silesian University in Opava, University of Žilina, Slovak Republic i mnogi drugi.
Potpisani protokoli predviđaju i organizaciju novih međunarodnih naučnih konferencija, što predstavlja veliki uspeh kojim je osigurano da LEA afilijacije učestvuju u međunarodnim naučnim konferencijama.
Vredna prilika za publikovanje naučnih i stručnih radova – osnivanje naučnog časopisa EdTech Journal
Ideja o pokretanju naučnog časopisa došla je kao logičan sled, a nakon pažljive analize, definisani su procesi i ključne aktivnosti, kreirani svi potrebni dokumenti na srpskom i engleskom jeziku, pripremljeni elementi i dizajn časopisa, kao i sajt časopisa na PKP platformi.
Pažljivim izborom profesora sa različitih svetskih univerziteta iz Velike Britanije, Španije, Grčke, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Portugalije, Rumunije, Australije, Indije, ali i naše zemlje,
sa kojima je tokom prethodnih godina ostvarena saradnja, konstituisan je Uređivački odbor, koji je održao svoju prvu elektronsku sednicu i usvojio sva neophodna dokumenta za rad časopisa.
Do sada je prikupljeno šest radova (pet naučnih i jedan stručni rad) za prvu svesku časopisa, a paralelno se pripremala i druga sveska kroz pozive autorima i koordinaciju CNIR-a.
Podizanje ugleda nauke i naučnika – promocija nauke i aktivnosti CNIR-a
CNIR je učestvovao u promociji svojih aktivnosti kroz različite tekstove za ITS, FSU i IMO veb-sajtove i društvene mreže.
Za knjigu „Upravljanje projektima” autora Dušana Stojakovića, Milene Ilić i Valentina Kuleta, koju je izdao Fakultet savremenih umetnosti, napisan je i prikaz, koji je prihvaćen za objavu u naučnostručnom časopsu „Železnice”.
CNIR je obeležio i UNESCO Svetski dan nauke za mir i razvoj, koji se slavi svake godine 10. novembra. Na ovaj dan se ističe kritična uloga nauke u društvu i važnost uključivanja šire javnosti u debate o novim naučnim pitanjima, kao i vrednost i relevantnost nauke u našem svakodnevnom životu.
Šta smo još uradili – ostale aktivnosti
Tokom prethodna nepuna tri meseca organizovani su brojni sastanci i elektronska korespondencija sa afilijacijama unutar LEA grupe, ali i sa referentnim ustanovama iz oblasti nauke i prosvete u zemlji i inostranstvu.
Kako je NIR važan za akreditacije ustanova i studijskih programa, CNIR je sprovodio aktivnosti u vezi sa upoznavanjem sa NAT standardima, inicirao sastanke i učestvovao u akreditaciji studijskog programa Kreativni biznis na FSU.
Njima dugujemo posebnu zahvalnost – upoznajte naš tim
Dozvolite da vam za kraj predstavimo i tim koji stoji iza CNIR-a.
Sve poslove u vezi sa osmišljavanjem i izvođenjem aktivnosti CNIR-a sprovode dr Valentin Kuleto i dr Milena Ilić. U realizaciju se po potrebi uključuju organizacioni delovi LEA grupe: Language Services, Marketing, SoftLINK, Centar za projekte IMO, druge LEA i LINK afilijacije i zaposleni.
Pridružite nam se kako bismo zajedno stvarali još bolje uslove za razvoj zaposlenih i nauke! Pišite CNIR-u putem imejl-adrese cnir@institut.edu.rs već danas i saznajte kako možete doprineti.
CNIR misao koja je obeležila 2021. godinu:
„Ako sam video dalje od drugih, to je zato što sam stajao na ramenima divova.”