Činjenica je da sve ustanove visokog obrazovanja moraju biti akreditovane. Shodno Zakonu o visokom obrazovanju, ocenjivanje kvaliteta ustanova visokog obrazovanja i njihovih jedinica i studijskih programa sprovodi Nacionalno telo za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT). Takođe, postupku akreditacije studijskih programa podležu sve visokoškolske ustanove u Republici.
Akreditacijom se utvrđuje da li visokoškolska ustanova i studijski programi ispunjavaju propisane standarde za akreditaciju koje utvrđuje Nacionalni savet za visoko obrazovanje i da li visokoškolska ustanova ima pravo na izdavanje javnih isprava u skladu sa zakonom.
Kako izgleda akreditacija ustanove
Oblast akreditacije i ocenjivanja kvaliteta ustanova visokog obrazovanja i njihovih jedinica i studijskih programa regulisana je setom zakona i podzakonskih akata. Jedan od tih akata za akreditaciju ustanove je „Pravilnik o standardima i postupku za akreditaciju visokoškolskih ustanova”, merodavan akt koji reguliše oblast akreditacije studijskih programa.
U postupku akreditacije visokoškolske ustanove utvrđuje se da li ona ispunjava i odgovarajuće uslove koji su po „Zakonu o visokom obrazovanju” predviđeni za tu vrstu ustanova. Postupak akreditacije sprovodi se na zahtev Ministarstva prosvete Republike Srbije, osnivača, odnosno same visokoškolske ustanove. U tom postupku „Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta” izdaje uverenje o akreditaciji visokoškolske ustanove, odnosno studijskog programa. Postupak akreditacije sprovodi se redovno, u roku od sedam godina, a ranije na zahtev visokoškolske ustanove. Nacionalno akreditaciono telo izdaje uverenje o akreditaciji, odnosno donosi rešenje kojim se odbija zahtev za akreditaciju u roku od devet meseci od dana prijema urednog zahteva.
Šta treba da postignu nastavnici
U standardima akreditacije ustanove, između ostalog, navedeno je: „Visokoškolska ustanova zapošlјava nastavnike, istraživače i saradnike koji svojom naučnom, umetničkom i nastavnom delatnošću omogućavaju ispunjenje cilјeva ustanove. Nastavno osoblјe kompetentno ostvaruje studijske programe. Nastavnici imaju obavezu da usavršavaju svoje nastavničke, naučne i umetničke kompetencije.” Navodi se i da je za njihovu realizaciju neophodno nastavno osoblje sa potrebnim naučnim, umetničkim i stručnim kvalifikacijama.
Naučne, umetničke i stručne kvalifikacije nastavnog osoblјa odgovaraju obrazovno-naučnoj, odnosno obrazovno-umetničkoj oblasti i nivou njihovih zaduženja. Kvalifikacije se dokazuju diplomama, objavlјenim radovima, umetničkim delima, kao i evidencijom o pedagoškim kvalitetima i odgovarajućem profesionalnom iskustvu.
Pored toga, u skladu sa standardima akreditacije, visokoškolska ustanova obavlјa i podstiče izdavačku delatnost u skladu sa svojim mogućnostima, te je izražena neophodnost izrade udžbenika, praktikuma, zbirki zadataka i drugih publikacija koje će se koristiti u nastavi.
CNIR vam može pomoći u razumevanju nauke
CNIR vam može pomoći da se bolje upoznate sa naukom i napredujete u svom nastavničkom zvanju. Kontaktirajte sa Centrom putem imejl-adrese cnir@institut.edu.rs i saznajte šta tačno možemo da uradimo za vas! Mi smo deo vašeg akademskog života!