Na daljem putu ka razumevanju nauke, pošto smo savladali pojam istraživanja, klasifikaciju istraživanja na bazi različitih osnova za njenu podelu i naučnu metodu, sagledavamo šta je to istraživački problem i kako da formulišemo cilj istraživanja.
Šta je to istraživački problem, odnosno tema istraživanja?
Jedan od najizazovnijih aspekata istraživačkog procesa jeste identifikovanje istraživačkog problema. Može se reći da su istraživački problemi specifične teme zbog kojih se sprovodi istraživanje. Istraživački problem je izjava o oblasti koju istražujemo, situaciji koja treba da bude bolja, izazovu koji treba rešiti ili problematičnom pitanju koje postoji u akademskoj literaturi, teoriji ili praksi i ukazuje na potrebu za smislenim razumevanjem i svrsishodnim istraživanjem. Istraživački izazov koji se ispituje, tj. problem, često se postavlja u obliku pitanja u različitim oblastima društvenih nauka. Postavljanjem (definisanjem) problema treba da se utvrdi šta se želi istražiti i koji problem se rešava. Smatra se da je dobro definisan problem istraživanja upola rešen problem istraživanja. Problem se definiše da bi se javnosti pojasnila vrednost teme, tj. objasnio značaj studije, i da bi se precizirao dalji tok istraživanja.
Umesto problema istraživanja, može se reći i tema istraživanja. Tema istraživanja vam ne govori kako da bilo šta postignete, ne postavlja nejasne ili široke tvrdnje, niti pitanje vrednosti. Problem istraživanja se ipak razlikuje od teme rada. Tema rada je širi pojam od problema istraživanja, koji je specifičniji, uži pojam i odnosi se na konkretan aspekt teme rada. U posebnom slučaju moguće je da se tema rada i problem istraživanja poklope.
Šta je to cilj istraživanja?
Nakon definisanog problema istraživanja može se pristupiti formulisanju cilja istraživanja. Kod formulisanja cilja istraživanja potrebno je da se što jasnije, preciznije i kraće (najčešće jednom rečenicom) kaže u čemu je sadržaj problema i šta je cilj istraživanja.
Ovaj cilj se najčešće formuliše u potvrdnom (afirmativnom) obliku, mada on u suštini predstavlja pitanje. Treba imati u vidu da završni deo uvoda u naučnom članku predstavlja upravo formulisani cilj istraživanja. Nejasna formulacija ovog cilja dovodi u pitanje prihvatanje članka za štampanje u naučnom časopisu. Ciljevi naučnog istraživanja predstavljaju nameru istraživanja, a najčešće je reč o: opisu nekog slučaja, predviđanju i objašnjenju, odnosno razumevanju, a mogu se dodati i kontrola i primena.
CNIR vam može pomoći u razumevanju nauke
CNIR vam može pomoći da se bolje upoznate sa naukom i napredujete u svom nastavničkom zvanju. Kontaktirajte sa Centrom putem imejl-adrese cnir@institut.edu.rs i saznajte šta tačno možemo da uradimo za vas! Mi smo deo vašeg akademskog života!