Predstavljamo vam bazu (servis) „Naši u WOS-u”. Cilj baze „Naši u WOS-u” je promocija istraživača i radova istraživača koji rade i stvaraju u Srbiji, a referisani su u WOS bazi.
Kako funkcioniše servis „Naši u WOS-u”?
U bazu „Naši u WOS-u” na KoBSON-u unose se radovi autora iz Srbije koji su referisani u bazi Web of Science (WOS) izdavača Clarivate Analytics (nekadašnji Thomson Reuters). Podaci se preuzimaju direktno iz WOS baze na nedeljnom nivou, a osnovni kriterijum za preuzimanje je navedena institucija iz Srbije u polju „Author information”, odnosno da su autori naveli adresu institucije u Srbiji kao svoju afilijaciju.
Ovo znači da, ukoliko neki rad nije vidljiv u WOS-u, KoBSON nije u mogućnosti da ga preuzme za servis „Naši u WOS-u”.
Klasifikacija radova se potpuno preuzima iz WOS-a, i to su najčešće: Review, Article, Proceedings Paper, Meeting Abstract, Book Review i ređe: Art Exhibit Review / Bibliography / Biographical-Item / Chronology / Correction / Correction, Addition / Dance Performance Review / Database Review / Discussion / Editorial Material / Excerpt / Fiction, Creative Prose / Film Review / Hardware Review / Item About an Individual / Letter / Meeting Summary / Music Performance Review / Music Score / Music Score Review / News Item / Poetry / Record Review / Reprint / Script / Software Review / TV Review, Radio Review / Theater Review (KoBSON, 2022)
Kako da proverim ima li mojih radova u ovom servisu? Šta ako nema mog rada?
Na sajtu KoBSON-a u meniju „Nauka u Srbiji”, opcija „Naši u WOS-u”, nalaze se članci naših autora u servisu Web of Science od 2000. godine. Potrebno je uneti prezime i ime autora, i to latinicom bez dijakritičkih znakova. Za pretraživanje samo po prezimenu neophodno je nakon početne niske uneti i znak procenta (na primer: Kostic%).
Ukoliko vašeg rada nema, a objavljen je u časopisu na SCI listi u okviru servisa Web of Science (WOS), osim na ESCI bazi koju KoBSON ne referiše, i u okviru klasifikacije radova koja je navedena, možete prvo sačekati da se potrebne baze ažuriraju, a potom se obratiti KoBSON-u ili Clarivate Analytics. Na kraju se možete obratiti i izdavaču časopisa.
Šta ako ima još istraživača koji se zovu i prezivaju kao vi?
Primarni cilj servisa je razrešavanje imena autora do nivoa: prezime, ime i inicijal, što omogućava razlikovanje više različitih autora sa istim imenom i prezimenom. Ukoliko primetite da ima više autora u bazi koji se zovu kao vi, dostavite Odeljenju za naučne informacije Narodne biblioteke Srbije ime jednog roditelja kako bi vaše radovi izdvojili na zasebnu listu.
Takođe, pogledajte svoju listu radova u servisu „Naši u WOS-u” i proverite da li su tu svi vaši radovi objavljeni u časopisima na SCI listi, odnosno da nisu greškom pripisani drugom autoru koji se isto zove kao i vi.
Zahtev se može poslati putem linka „Ispravka”, kojim je opremljen svaki zapis u bazi „Naši u WOS-u” ili putem mejl-adrese kobson@nb.rs. Potpuni i tačni podaci su zajednički cilj svih aktera i u interesu su celokupne naučno-istraživačke zajednice Srbije.
Zašto je bitno da imamo radove u ovom servisu?
Kategorizacija naučnih časopisa je važna da bi se utvrdili uticaj i značaj časopisa i istraživača, dok su naučni radovi u časopisima na SCI listi važni istraživačima i nastavnicima za napredovanje u naučnim zvanjima.
CNIR vam može pomoći u upoznavanju nauke u Srbiji. Kontaktirajte sa Centrom putem imejl-adrese cnir@institut.edu.rs i saznajte šta tačno možemo da uradimo za vas! Mi smo deo vašeg akademskog života!