ODRŽANA PRVA LINK IT & EDTECH KONFERENCIJA
LINK IT & EdTech međunarodna naučna konferencija – LINK IT & EdTech23 održana je u periodu od 26. do 27. maja, u hibridnom formatu – uživo, na IV spratu Palate Beograd (Masarikova 5), i putem lajvstrima.
Fakultet savremenih umetnosti, Visoka škola strukovnih studija za informacione tehnologije i Institut za moderno obrazovanje su organizatori ove konferencije, čiji je cilj da se istraži primena informacionih tehnologija u obrazovanju, uz razmenu znanja i ideja među stručnjacima iz oblasti obrazovanja i informaciono-komunikacionih tehnologija. Budući da, pored dela koji se odnosi na obrazovne tehnologije, razmatra i primenu informacionih tehnologija u drugim privrednim i društvenim sferama, cilj ove konferencije je razmena znanja, mišljenja i iskustva različitih naučnih, akademskih i stručnih lica (diseminacija stečenog znanja).
Zvanično otvaranje konferencije odigralo se 26. maja. Prisutne je u ime Naučnog odbora konferencije pozdravio potpredsednik Naučnog odbora konferencije prof. dr Dragan Ćalović, dekan Fakulteta savremenih umetnosti, a potom i Maja Ivović, kao predstavnik Instituta za moderno obrazovanje i predsednik Organizacionog odbora konferencije. Prisutne učesnike konferencije i goste pozdravio je i edukativni robot Pepper, Teaching Assistant iz LINK edu Alliance sistema.
Konferencija je dobila akreditaciju od Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja. Svaki učesnik sa prijavljenim proširenim apstraktom i sa kompletnim radom koji je prisustvovao konferenciji dobio je sertifikat Zavoda i poene za stručno usavršavanje (oblik stručnog usavršavanja: konferencija), kao i sertifikat o učešću na konferenciji. Konferencija je trajala dva dana i nosi 10 bodova stručnog usavršavanja, što je posebno značilo nastavnicima iz K–12 sistema.
Nakon svečanog otvaranja, profesor Ćalović je vodio plenarnu sesiju, a tokom prvog dana konferencije organizovano je i pet dodatnih sesija. Putem ovog linka možete pristupiti agendi prvog dana konferencije, dok je drugi dan bio posvećen studentskom simpozijumu. Agendu studentskog simpozijuma možete videti ovde.
Jezici skupa su bili srpski, hrvatski, bošnjački, crnogorski i engleski. Konferencija je obuhvatila sledeće teme:
- Primena informacionih tehnologija u različitim industrijama;
- Upotreba robota u obrazovanju;
- Prednosti i nedostaci različitih operativnih sistema;
- Bezbednost u IT-ju: zaštita podataka i mreža;
- Razvoj i programiranje aplikacija;
- Mašinsko učenje i veštačka inteligencija;
- Internet stvari (IoT) i upotreba pametnih uređaja;
- Blokčejn i kriptovalute;
- IT karijera i razvoj kompetencija;
- Upotreba informacionih tehnologija u obrazovanju i nastavi;
- IT inovacije i njihov uticaj na društvo, ekonomiju i obrazovanje;
- Preduzetništvo u oblasti informacionih tehnologija;
- Digitalna multimedija;
- Veliki podaci;
- Softverski inženjering;
- Digitalni marketing i mediji;
- Pravni aspekti i zaštita podataka;
- Primena veštačke inteligencije za automatizaciju procesa u obrazovnim institucijama;
- Pedagoški aspekti primene robotike u obrazovanju;
- Primena EdTech alata u nastavi humanističkih i umetničkih predmeta;
- Umetnost i primena informacionih tehnologija;
- druge teme značajne za primenu IT-ja u obrazovanju, ekonomiji i društvu.
Čak 92 autora iz Srbije i drugih zemalja (15 stranaca) izložilo je 49 radova na plenarnoj sesiji i na redovnim sesijama, kao i 14 radova na studentskom simpozijumu. Naučni odbor su činili istaknuti profesori i naučni radnici iz devet zemalja – Srbije, Bosne i Hercegovine, Irske, Bugarske, Rumunije, Portugalije, Severne Afrike, Indije i Azerbejdžana.
Svi radovi će biti štampani u Zborniku proširenih apstrakata, Zborniku radova (u pripremi) i Zborniku apstrakata sa studentskog simpozijuma (u pripremi).
Galeriju fotografija možete videti ovde, kao i utiske učesnika. Snimak plenarne sesije i radnih sesija možete pogledati ovde.