Onlajn-predavanje „Učila za širi školski prostor kao podrška integrativnoj i projektnoj nastavi”
Institut za moderno obrazovanje, u organizaciji Centra za stručno usavršavanje, organizuje BESPLATNO onlajn-predavanje „Učila za širi školski prostor kao podrška integrativnoj i projektnoj nastavi”.
Predavanje predstavljamo u okviru IMO konkursa.
Predavanje će se održati u sredu, 28. 12. 2022, s početkom u 17:00, na DL platformi Instituta za moderno obrazovanje.
Možete se prijaviti do srede, 28. 12. 2022, do 14:00.
Svim prijavljenim kolegama poslaćemo link za pristup na dan predavanja.
Kao i do sada, prisutne kolege će dobiti uverenje o stručnom usavršavanju u okviru ustanove.
Šta ćete saznati na predavanju
Na ovom predavanju ćemo prikazati primere učila za širi školski prostor kao podršku integrativnoj i projektnoj nastavi i aktivnom, iskustvenom učenju prirodnih nauka. Preduzimanjem akcije i sopstvenim razmišljanjem, kao i vizualizacijom prirodnih pojava na aparaturama u prostoru u kome se odvija obrazovanje, izaziva se kod učenika želja za posmatranjem, praćenjem, eksperimentisanjem i teoretisanjem. Realizacija učila se odvijala i dalje se odvija kao razvoj koncepta čiji je naziv evoluirao tokom vremena: „Fizika u školskoj arhitekturi”, „Škola kao trodimenzionalni udžbenik”, „Podsticajna okolina za učenje prirodnih nauka” i „Podsticajna okolina za učenje prirodnih nauka i matematike”. Mreža škola, obrazovnih i naučnih ustanova koje u Srbiji razvijaju i implementiraju ovu ideju i koncept se od 2003. stalno širi. Detaljniji opisi učila, aparatura i nastavnih sredstava prikazanih u ovom predavanju su dati u člancima objavljenim u zbornicima republičkih seminara o nastavi fizike i više međunarodnih konferencija, kao i u domaćim i međunarodnim časopisima u oblasti obrazovanja.
Ko će biti vaši predavači
Milena Davidović, Građevinski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Prof. dr Mirjana Popović Božić, Istraživač u oblasti kvantne fizike, fotonike i nastave fizike
M. P. Božić se rodila 25. februara 1947. u Šapcu, gde se školovala do 1963. Diplomirala je na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu 1970. godine i stekla zvanje diplomirani inženjer – fizičar. Na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu odbranila je magistarski rad 1972, a doktorsku disertaciju 1976. godine. Od 1970. do 2014. godine radila je kao naučnik na Institutu za fiziku u Beogradu, a zvanje naučnog savetnika je stekla 1994. godine. Gostujući istraživač bila je 1975. na Institutu za teorijske nauke Univerziteta u Oregonu (Institute for Theoretical Sciences, University of Oregon, SAD), a 1983. na Departmanu za hemiju na Tehničkom univerzitetu Danske (Chemistry Department, Technical University of Denmark). Posle 2014. nastavila je ranija istraživanja i obrazovni rad sa saradnicima u Srbiji i inostranstvu. Više o Mirjani možete pročitati OVDE.
Sanja M. Bulat, Savetnik-koordinator za fiziku (Zrenjanin, 20. VI 1969), Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Beograd (2019). Obrazovanje: OŠ „Josip Broz Tito”, Beograd (1984); Medicinska škola, Zvezdara, Beograd (1988); Fizički fakultet Univerziteta u Beogradu, pedagog za fiziku i hemiju (1998). Radno iskustvo: Srednja tehnička škola „Lola”, Beograd (1998–1999); OŠ „Branislav Nušić”, Beograd (1999–2019). Autor članaka: „Multidisciplinarni pristup nastavi fizike”, zbornik radova, DFS, Beograd, 2014; „Interaktivna nastava u učionici i izvan nje”, zbornik radova, DFS, Beograd, 2014; „Od ogleda i veb-alata na času do znanja”, „Nastava fizike”, 1, 2015; „O ’Scientix’ projektu”, „Nastava fizike”, 1, 2015; „Mislimo zeleno”, „Nastava fizike”, 1, 2015; „Naučna vizuelizacija u školskom prostoru i na mobilnom telefonu”, „Nastava fizike”, 3, 2016; „Mobilni telefon u redovnoj, dodatnoj i inkluzivnoj nastavi fizike”, „Nastava fizike”, 3, 2016; „Digitalizacija nastave fizike”, „Mladi fizičar”, 128, 2018; „Kako realizovati i prezentovati svoje istraživanje”, „Mladi fizičar”, 129, 2018. Projekti: Međunarodni projekat „Scientix”, „European Schoolnet” – ambasador za Srbiju. Od 2016. ambasador SONS-a. Više o Sanji možete pročitati OVDE.
Tatjana M. Marković-Topalović, magistar medicinske fizike, nastavnik fizike u Medicinskoj školi „Dr Andra Jovanović”, Šabac
Nivoi završenog obrazovanja: OŠ „Janko Veselinović”, Šabac; Šabačka gimnazija; Fizički fakultet Univerziteta u Beogradu, diplomirani fizičar za opštu fiziku; Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu, magistar medicinske fizike – „Opravdanost implementacije sadržaja medicinske fizike u srednje škole zdravstvene struke”, student doktorskih akademskih studija – smer: Nastava fizike. Radno iskustvo (od 1992. do danas): Gimnazija, Šabac; Škola primenjenih umetnosti, Šabac; Medicinska škola „Dr Andra Jovanović”, Šabac; Centar za stručno usavršavanje, Šabac, direktor; Medicinska škola „Dr Andra Jovanović”, Šabac, nastavnik fizike (od 2017). Više o Tatjani možete pročitati OVDE.
Biljana Stojičić, Profesor fizike u Zemunskoj gimnaziji
U Zemunskoj gimnaziji radi od 1994. godine, a zvanje pedagoškog savetnika stekla je 2020. godine. Ističe da su za njen profesionalni razvoj bili značajni programi stručnog usavršavanja koje je pohađala, projekti u kojima je učestvovala i druge aktivnosti kao što su: pripreme učenika za takmičenja, pisanje radova, mentorski rad pri pisanju učeničkih radova, učestvovanje u komisijama za pisanje planova i programa, kao i učestvovanje u komisijama za ocenjivanje udžbenika. U svom radu sa učenicima teži da kod njih razvije želju za spoznajom i sticanjem znanja.
Slađana Nikolić
Rođena je u Subotici 1972. godine. Živi i radi u Beogradu, gde je završila Fizički fakultet. Ima preko dvadeset godina radnog iskustva u osnovnoj školi. Dugogodišnji je predsednik Odeljenja za osnovno obrazovanje Društva fizičara Srbije. Kao član većeg broja komisija u okviru DFS-a ili kao predstavnik Društva u komisijama ZUOV-a, stekla je veliko iskustvo kako u praćenju i primeni zakona iz oblasti obrazovanja tako i u uvođenju i razvoju standarda postignuća, kompetencija, ishoda itd. Autor je ili koautor velikog broja stručnih radova i istraživanja u časopisima i zbornicima sa recenzijom, sa akcentom na primeni novih rešenja u obrazovanju. Više o Slađani možete pročitati OVDE.
Milenija Joksimović, Hemijsko-prehrambeno tehnološka škola, Beograd
Završila je Fizički fakultet u Beogradu i stekla zvanje diplomirani fizičar. Od školske 1992/93. godine zaposlena je u Hemijsko-prehrambenoj tehnološkoj školi kao nastavnik fizike i elektrotehnike. U međuvremenu je pohađala razne stručne skupove i seminare iz: metodike fizike, ocenjivanja, poznavanja propisa, zaštite životne sredine, ekofizike i informaciono-komunikacionih tehnologija. U početnoj fazi reforme srednjeg stručnog obrazovanja učestvovala je u pisanju nastavnog programa fizike u područjima rada HNG i PPPH. Aktivna je u raznim projektima.
Ljiljana Ivančević, Društvo fizičara Srbije
Ljiljana Ivančević je profesor fizike u penziji. Rođena je u Beogradu, gde je završila XIII beogradsku gimnaziju, a potom Fizički fakultet. Radni vek provela je kao nastavnik fizike u Osnovnoj školi „Đorđe Krstić”. Radeći sa decom, trudila se da sačuva njihovu radoznalost, podrži kreativnost i ideje, da ih uvek sasluša i da dopre do svakog od njih. Volela je svoj posao i nauku, što su učenici prepoznali, tako da je u njima pronašla dobre saradnike i osnovu za svaku predloženu aktivnost i akciju. Više o Ljiljani možete pročitati OVDE.
Ako želite da uvek budete u toku sa aktuelnim događajima sa Instituta za moderno obrazovanje, pridružite se našoj Viber zajednici.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adrese office@institut.edu.rs ili pozivom na broj 011/40-11-260.
S poštovanjem,
Institut za moderno obrazovanje