Partneri “dBias” projekta prvi put na okupu uživo
U periodu od 29.09. do 03.10. održan je jedan u nizu, ali prvi uživo, sastanak timova uključenih u „The Art of De-biasing (dBias)” projekat. Nestabilnost epidemiološke situacije, podrazumevala je neizvesnost koja je pratila pripreme za sastanak, ali i potrebu za pažljivim planiranjem i organizovanjem onih aspekta koji su se odnosili na ispunjenje uslova za putovanje i boravak u inostranstvu. Upornost da se organizacione prepreke prevaziđu svedoči o posvećenosti timova i uvažavanju značaja susreta uživo. Sastanak je bio prilika da se napravi značajan pomak u razvoju projektnih materijala, ali i da se postignu dogovori oko onoga što su prepoznati kao važni aspekti daljih delovanja.
Mesto susreta – Gent
Kao univerzitetski grad, Gent je lokacija koja je svojom arhitekturom, ali i generalnom atmosferom, stvarala optimalne uslove za rad i produktivnost. Divni domaćini koji su istorijske zanimljivosti grada delili uz brojne degustacije čokoladnih proizvoda, upotpunili su celokupno iskustvo. Čini se da je ispravno i čokoladi odati zasluge za efektivnost ovog susreta.
Koliko je zapravo važan kontakt uživo?
Bez obzira na motivisanost i posvećenost svih članova timova, ovaj sastanak pružio je dodatnu potvrdu značaju kontakta uživo.
Produktivnost je veća
Neposredan kontakt omogućavao je brzu razmenu poruka između članova, čime je i stepen angažovanosti i usresređenosti na rad bio veći. Ideje su se nadovezivale, a motivisanost jednog člana pokretala bi motivaciju grupe.
Kreativnost je veća
U bliskoj vezi sa produktivnošću ide i kreativnost. Nesputana tehničkim smetnjama koje često karakteriše rad u digitalnom okruženju, neposredni kontakt omogućio je i da ideje koje se iznose budu inovativnije.
Kritičnost je veća
U cilju produkcije što kvalitetnijih ideja, kritično oko drugog je od velikog značaja. Pri čemu naravno o kritičnosti govorimo u smislu konstruktivne kritike, kritike koja je oblikovana tako da nije usmerena na ličnost već na elemente rada koje ima prostora unaprediti. Izraženija usredsređenost kao karakteristika rada uživo, dovela je i do toga da članovu postanu osetljiviji na koherentnost iznetih predloga, odnosno da efikasnije uoče kritična mesta.
Prethodno smo pokazali nesumnjive prednosti rada uživo, ali tome treba dodati još jednu specifičnost. Naime, omogućavanje kontinuiteta ovog procesa, odnosno obezbeđivanje sredine, uslova i vremena za rad posebno daje na njegovoj efektivnosti. Samo takvo izmeštanje iz ustaljene rutine, i pozicioniranje u kontekst u kojem je rad na projektu fokus omogućava tu usredsređenost, a posledično i sve prethodne navede dobiti.
Konačno, i socijalni aspekt treba pomenuti, s obzirom da je upravo omogućavanje provođenja vremena zajedno dovelo do stvaranja povezanosti među članovima tima. Povezanost tima dovela je do većeg stepena identifikacije sa projektom, a samim tim i većeg angažovanja i posvećenosti projektnim zadacima.
Sledeći koraci
U narednim mesecima planirano je kompletiranje materijala koji će biti korišćen u osvešćivanju kognitivnih pristrasnosti, a potom i njihovo prevođenje u video format. Pored toga, planirane su aktivnosti koji bi imali za cilj dalju promociju ove teme, te očekujte nove informacije uskoro!