Peta po redu besplatna predavanja u okviru ciklusa „Primeri najboljih nastavnih praksi u STEAM nastavi u Srbiji”
Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje pozivaju sve vaspitače, učitelje, nastavnike opštih i stručnih predmeta u osnovnim i srednjim školama da se pridruže petim po redu onlajn-predavanjima, koja će se održati 10. septembra 2020, od 17:00h, preko jedinstvene Platforme za učenje na daljinu Instituta za moderno obrazovanje.
Napomena: Članovima Instituta za moderno obrazovanje predavanja ostaju u arhivi Platforme za učenje na daljinu i nakon realizacije.
Prisustvom na predavanjima imate priliku da saznate sjajne STEAM ideje od učiteljice, profesora informatike i profesorke matematike i da uz to dobijete i zvaničan sertifikat za stručno usavršavanje unutar ustanove, koji vam organizatori – Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje – besplatno izdaju.
Predavanje 1: „Igre za razvoj algoritamskog mišljenja za najmlađe učenike”
U okviru prvog predavanja, Tanja Olear Gojić, pedagoški savetnik, profesor razredne nastave i SonS ambasador, pokazaće vam na koji način učitelji mogu da se priključe aktivnostima i projektima koji se bave kodiranjem i algoritamskim načinom mišljenja i predstaviće vam zanimljivosti u vezi sa „Evropskom nedeljom programiranja” („Code Week 2020”). Tanja će vam predstaviti i zanimljive aktivnosti iz prakse koje se mogu realizovati bez tehnologije, a koje na kreativan način, kroz igru uvode učenike u svet kodiranja i algoritamskog načina mišljenja. Naš predavač ističe da je „povezavanje kodiranja i algoritamskog mišljenja sa sadržajima bilo kog predmeta izuzetno lako ako se vidi samo nekoliko primera”. Saznajte na ovom predavanju neke od njih.
Predavanje 2: „NET kabinet – virtuelni kabineti za nastavu informatike za osnovnu i srednju školu”
Dalibor Todorović, nastavnik računarstva i informatike i član Nacionalnog upravnog odbora Science on Stage Srbija, predstaviće vam besplatnu internet platformu koja spaja kurseve informatike za učenike osnovnih i srednjih škola i funkcionalnosti važne za nastavnike, čiji je cilj da se omogući direktna komunikacija, praćenje učeničkog napretka i automatizovana priprema i pregledanje onlajn-testova. Reč je o platformi koja značajno može olakšati nastavu van učionice, jer obezbeđuje kontinuitet učenja pa može poslužiti i kao dopuna nastavi i kao glavni nastavni resurs. Platforma funkcioniše po principu jačanja kritičkog razmišljanja učenika i potencijala za rešavanje problema sa kojima će se susretati tokom života.
Predavanje 3: „M_ART – projekat korelacije matematike i umetnosti za sve uzraste učenika”
Tatjana Stanković, nastavnik matematike i SonS ambasador, predstaviće vam projekat „M_ART”, koji je inspirisan letnjom školom vizuelne matematike u Egeru i Beogradu. Ovaj projekat omogućava međupredmetnu korelaciju i time doprinosi razvoju međupredmetnih kompetencija učenika. Kroz razne likovne i matematičke aktivnosti učenici svih uzrasta (od vrtića do srednje škole) u skladu sa svojim mogućnostima i interesovanjima ulaze u naučni svet ovih nastavnih disciplina, čime se značajno smanjuje matematička anksioznost i povećava zainteresovanost učenika za matematiku i umetnost.
Ko su vaši predavači na petim po redu predavanjima iz ciklusa „Primeri najboljih nastavnih praksi u STEAM nastavi u Srbiji”?
Tanja Olear Gojić, profesor razredne nastave i pedagoški savetnik, autor je programa „Od crtanja do programiranja” i akreditovanog programa stručnog usavršavanja za nastavnike „Učimo brzo i lako, jer znamo kako”, podržanih od Mense Srbije. Izabrana je za saradnika ZUOV-a i voditelja obuke za pilot-projekat „2.000 digitalnih učionica”. Takođe, izabrana je i za saradnika Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja. Dobitnik je nacionalnih i evropskih oznaka kvaliteta za realizovane eTwinning projekte (trenutno 7 nacionalnih i 6 evropskih oznaka kvaliteta). Jedan je od 33 Scientix dobitnika nagrade za aktivnosti tokom manifestacije „STEM Discovery Week 2018” (jedina iz Srbije, evropski nivo). Dobitnik je priznanja „Code Week Leading Teacher 2019” (troje iz Srbije) i za najboljeg nastavnika bivše Jugoslavije. Autor je i realizator mnogih projektnih i istraživačkih aktivnosti, izlagač na stručnim skupovima, ali i autor stručnih radova i knjiga. Tanja je i autor projekta „Dan inteligencije 2019” (Mensa Srbije, „Kreativni učitelji” i Institut za moderno obrazovanje) i član je Instituta za moderno obrazovanje. Više o Tanji možete saznati OVDE.
Dalibor Todorović, nastavnik računarstva i informatike i član Pedagoškog društva informatičara Srbije, godinama se institucionalno zalaže za poboljšanje kvaliteta informatičkog obrazovanja učešćem u radnim grupama, takmičenjima, obukama i događajima koje ovo društvo realizuje ili podržava. Član je Radne grupe Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za redefinisanje informatičkih sadržaja u osnovnoj i srednjoj školi i nalazi se na listi ocenjivača rukopisa udžbenika za informatiku i računarstvo. Jedan je od Scientix ambasadora za Srbiju, naučne zajednice za unapređivanje STEM obrazovanja u Evropi. Takođe je ambasador programa Erasmus+ za Srbiju, kao i evropske mreže „eTwinning”, koja promoviše saradnju škola u Evropi i šire putem internet portala upotrebom informaciono-komunikacionih tehnologija na bezbedan način. U okviru ove mreže vrši obuke i pruža podršku nastavnicima, vaspitačima i stručnim saradnicima, kako na nacionalnom tako i na evropskom nivou. Više o Daliboru možete saznati OVDE.
Tatjana Stanković je nastavnik matematike i spoljni savetnik saradnik Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja (Školska uprava Zrenjanin), kao i Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Centra za razvoj programa i udžbenika, saradnik-praktičar Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, ECDL accredited ATS tester i Microsoft Inovative Education Expert. Tatjana je i spoljni saradnik Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, voditelj Programa stručnog usavršavanja za dostizanje osnovnog nivoa digitalnih kompetencija (Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja), voditelj obuke „Podizanje digitalnih kompetencija nastavnika razredne nastave”, ali i koautor i realizator tri programa stručnog usavršavanja nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika za 2018/19, 2019/20. i 2020/21: „Metakognitivni pristup i vizuelizacija u nastavi matematike, matematičko modelovanje”, „Projektna nastava u savremenom tehnološkom okruženju”, „Piramida ishoda u planiranju i realizaciji nastave”. Više o Tatjani možete saznati OVDE.
OTVORENA JE PRIJAVA – pridružite se našim predavačima na STEAM naučnom susretu
Da biste pratili nova STEAM onlajn-predavanja, potrebno je da se što pre prijavite i osigurate sebi učešće na vreme. Nakon održanih predavanja, imate mogućnost da sa našim predavačima popričate putem aplikacije „Google Meet”.
Članovi Instituta za moderno obrazovanje predavanja mogu da prate preko svojih naloga, dok je ostalim kolegama praćenje obezbeđeno preko linka koji dobijaju u prijavi.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adresa: office@institut.edu.rs, sonsserbia@institut.edu.rs ili pozivom na broj: 011/40-11-260.