PRAVI STEM EKSPERIMENTI ZA CELU PORODICU: Uskršnja
zabava sa jajima
Deca su prirodno naučnici.
Alan Alda
Iako se svake godine trudite da vam uskršnja trpeza bude bogata, šarena, vesela i interesantnija nego prethodnih godina, ovogodišnji Uskrs će nam svima biti poseban i nesvakidašnji. Situacija kojoj svedočimo menja ustaljenu tradiciju uskršnjeg praznika, ali verujemo da ćemo svi ipak zadržati ritual farbanja i igranja s jajima.
Ako je ovaj Uskrs poseban, neka vam bude zabavan. Pretvorite trenutke koje provodite u kući, sa svojom porodicom, u pravi STEM eksperiment.
Eksperiment 1: Svemirska jaja
Da biste bili na sigurnom putu da će eksperiment uspeti, prvo mu morate pristupiti s velikim uzbuđenjem. Sledeće što je potrebno jeste da se dobro pripremite. STEM projekat koji vam predstavljamo je jednostavan i lak, a deci/učenicima izuzetno zanimljiv. Potrebno vam je od 15 do 30 minuta za ceo eksperiment.
Materijal za eksperiment
Potrebno vam je:
- pet tvrdo kuvanih jaja,
- prehrambene tečne boje,
- ulje,
- sirće,
- voda,
- ubrus ili krpa,
- plastične šolje,
- radni prostor.
Na samom početku eksperimenta, potrebno je da uzmete plastične šolje i u njih sipate toplu vodu (stavite dve šolje da se ne biste opekli), dodajte četiri kapi prehrambene boje po želji i jednu kašiku sirćeta. Sve promešajte i isto ponovite za svaku boju posebno.
Nakon što ste napravili tečnu smesu, u šolju stavite po jedno jaje i ostavite da odstoji tri minuta. Nakon toga, jaje odložite na ubrus ili krpu. Da li znate da ćete na ovaj način zapravo obojiti jaja u pastelne nijanse?
Uzmite nove plastične čaše i u njih stavite ⅓ vode, zatim kašiku ulja i osam kapi prehrambene boje. Nemojte mešati! Odmah stavite jaje u šolje i ostavite da odstoji tri minuta. Zatim okrenite jaje u šolji i ostavite još tri minuta.
Nakon navedenog vremena potrebno je da izvadite jaja i stavite ih na ubrus ili krpu i dobili ste nesvakidašnja svemirska jaja, koja imaju mermerni izgled.
Šta kaže nauka o ovom eksperimentu?
Možda niste ni bili svesni, ali pravi eksperiment se zaista dešavao tokom procesa bojenja. Sirće je poslužilo za pokretanje kiselo-bazne reakcije i pomogao je da se prehrambene boje vežu za ljusku jajeta. Važno je da ispoštujete vremensko pravilo jer duže držanje jajeta u sirćetu može da vam pokrene potpuno drugi eksperiment.
Eksperiment 2: Živo jaje bez ljuske
Ovaj eksperiment će vam pokazati pravu moć nauke. Od materijala vam je potrebno sirće i jedno jaje. U staklenu čašu sipajte više od ½ sirće i dodajte jedno jaje.
Ubrzo će vam početi eksperiment jer ćete na ljusci jajeta primetiti mehuriće. Ostavite jaje u sirćetu 24 sata. Nakon toga, pažljivo izbacite staro sirće i sipajte novo, koje će vam stajati od četiri do sedam dana.
Nakon što prođe navedeno vreme eksperimenta, pažljivo izbacite sirće, uzmite jaje i isperite ga pod blagim mlazom vode. Već u prvi mah videćete potpuno prozirno jaje bez ljuske. Jedino što ćete primetiti je tanka, polupropusna membrana koja štiti belance i žumance.
Šta kaže nauka o ovom eksperimentu?
Prve reakcije su počele stvaranjem mehurića. Pokrenula se reaktivnost između sirćetne kiseline i kalcijum-karbonata iz ljuske jajeta, a to je kao proizvod stvorilo kalcijum-acetat, vodu i ugljen-dioksid, što su zapravo mehurići koje ste videli.
Pošto sagledate jaje nakon nekoliko dana, primetićete kako se uvećalo. Naime, membrana je propuštala vodu sa ciljem da se izjednače koncentracije sa obe strane membrane i tako ste stvorili osmozu.
Da biste najbolje videli jaje bez ljuske, uperite svetlo kroz njega, kao na slici.
Eksperiment 3: Skakutavo jaje
Polupropustljive (semipermeabilne) membrane su izuzetno važne za celokupno funkcionisanje organizma. One propuštaju čestice koje su ćelijama važne za rast i razvoj i tako sprečavaju ulazak neželjenih čestica. Da biste kroz eksperiment dokazali važnost polupropustljivih membrana, predlažemo vam eksperiment sa jajetom koje stoji u sirćetu 48 sati.
Pošto prođe navedeno vreme, izvadite jaje iz čaše sa sirćetom i pokušajte da ga bacite na sudoperu sa visine od 5 cm. Jaje se neće razbiti, a membrana će štititi belance i žumance i pod pritiskom.
Eksperiment 4: Tajna poruka na jajetu
Ako želite nekoga da iznenadite, predlažemo vam sledeći eksperiment. Kuvajte jaje u ključaloj vodi 10 minuta, a zatim ga ostavite da se ohladi. Potražite bojice (voštane ili nakapajte vosak od sveće) i napišite neku poruku.
Nakon što ste napisali poruku, stavite jaje u čašu sa sirćetom i držite ga sve dok se javljaju mehurići u ključu, a zatim izbacite sirće i sipajte novo. Pošto se završi i drugi krug ključanja mehurića, izvadite jaje i isperite ga vodom. Primetićete da ljuske nema, osim na mestima gde je vaša poruka.
Šta kaže nauka o ovom eksperimentu?
Na mestima gde je bio vosak nije se desila reakcija kalcijum-karbonata i sirćetne kiseline jer vosak ne reaguje sa kiselinom, pa je ljuska ispod vaše poruke netaknuta.
Eksperiment 5: Jaje u boci
Da li ste ikada pre pomislili na to da ubacite jaje u bocu sa uskim grlom a da se ne razbije? Ukoliko niste, pokušajte sada.
Materijal za eksperiment
Potrebni su vam:
- staklena boca sa srednjim prečnikom vrata,
- tvrdo kuvano jaje,
- papir,
- ulje.
Na samom početku, namažite grlo boce uljem, zapalite papir i ubacite ga u bocu, a zatim brzo stavite jaje na vrat boce i posmatrajte eksperiment. Videćete da, kad se papir ugasi, jaje će biti u boci.
Šta kaže nauka o ovom eksperimentu?
Magija koja će uvući jaje u bocu je razlika u vazdušnim pritiscima. Naime, kad vatra gori u boci, ona zagreva vazduh, a kad se ugasi, vazduh počinje da se hladi i formira niži pritisak. Po principu vakuuma, spoljašnji pritisak gura jaje u bocu kako bi se izjednačile koncentracije sa obe strane.
Eksperiment 6: Slano plutajuće jaje
Verovatno ste primetili da, kad spustite živo jaje u čašu ili u šerpu za kuvanje, ono potone. Odajemo vam trik kako da se to ne dogodi, pri čemu ćete naučiti puno o gustini vode. Trebaće vam jedno jaje, voda, so i velika čaša.
Na samom početku, u čašu ulijte vode više od polovine, dodajte šest kašika soli, a zatim dodajte još vode, ali polako, vodeći računa da se nova voda ne pomeša sa slanom vodom. Nakon što ste napunili čašu vode skoro do vrha, spuštajte polako jaje i posmatrajte šta će se desiti.
Šta kaže nauka o ovom eksperimentu?
Slana voda je gušća od obične vode (zato se u Mrtvom moru ne može potonuti) i jajetu je lakše da prolazi kroz vodu koja nema veliku gustinu. Ukoliko ste pažljivo sipali vodu, jaje će tonuti kroz običnu vodu, a kad stigne do gušće vode, ono će plutati, pa možete videti jaje kako pluta na sredini čaše.
Eksperiment 7: Koje je živo, a koje kuvano jaje?
Napravite malo takmičenje u određivanju koje je jaje sirovo, a koje kuvano. Potrebni su vam po jedno kuvano i jedno živo jaje i radna površina. Pokušajte da zavrtite na stolu oba jajeta i posmatrajte razlike. Jedno jaje će se vrteti, a drugo će se teturati. Kad budete pokušali da ih zaustavite, živo jaje će nastaviti da se vrti i kad ga dodirnete, a kuvano ne.
Šta kaže nauka o ovom eksperimentu?
Kod živog jajeta centar gravitacije se stalno menja kako se pomeraju i belance i žumance unutar ljuske, što dovodi do toga da se konstantno tetura, čak i kad pokušate da ga zaustavite. Razlog zbog kog nastavlja da se vrti i pokreće je inercija.
Eksperiment 8: Koliko je staro jaje?
Jednostavnim eskperimentima možete tačno odrediti starost jajeta. Potrebna su vam jaja i posuda napunjena vodom. Kada spustite sva jaja u vodu, ono koje je staro nedelju dana biće horizontalno postavljeno u posudi. Jaje koje je staro od 10 do 14 dana pokazaće reakciju tako što će se tupi deo jajeta podići za 45 stepeni od donje ivice posude, a ono jaje koje je staro i više od dve nedelje plutaće na sredini posude.
Možete svežinu jaja proveriti i pomoću ultraljubičaste lampe. Kad stavite sveže jaje pod lampu, ono će dobiti jarkocrvenu boju.
Takođe, možete da oslušnete jaja. Reakciju stvara opna koja štiti žumance, a koja ima prostor ispunjen vazduhom, pa što je jaje starije, taj prostor je veći. Ako oslušnete jaje, kod svežeg se neće emitovati nikakvi zvuci, a kod starijeg hoće (kao pljuskovi).
Još jedan trik možete koristiti da proverite svežinu jajeta, a on se odnosi na čišćenje jaja. Ako prilikom čišćenja ljuska stoji čvrsto slepljena opnom za belance i potrebno vam je više vremena za čišćenje, onda imate sveže jaje.
SAVET: Ako želite da produžite rok trajanja jaja, nikako ih pre stavljanja u frižider nemojte prati, jer voda spira važne gradivne elemente sa ljuske jajeta i slabi je.
Najlepše što možemo doživeti je ono što je tajanstveno. To je temeljni osećaj koji stoji u zametku svake umetnosti i nauke…
Albert Ajnštajn