Besplatno predavanje „48 pitanja za razvoj kritičkog mišljenja”
Centar za stručno usavršavanje Instituta za moderno obrazovanje organizuje besplatno predavanje predstavljanja primera dobre prakse, pod nazivom „48 pitanja za razvoj kritičkog mišljenja”, 28. novembra, u prostorijama Instituta (Masarikova 5, III sprat Beograđanke, ulaz iz Kralja Milana), od 18:00 do 19:30 časova.
Pohađanjem ovog predavanja dobijate 3 boda stručnog usavršavanja unutar ustanove, koje izdaje Institut za moderno obrazovanje besplatno.
Šta ćete naučiti na predavanju?
Predavač će vam predstaviti metode kojima brzo, lako i jednostavno možete kod učenika da podstaknete usmereno razmišljanje. Sam pojam kritičkog mišljenja odnosi se na sposobnost svakog učenika, ali i pojedinca da razvije životne veštine kojim vrednuje i percipira celokupno okruženje. Ovaj pojam je naročito važan kad učenike poučavate novim pojmovima, razvijate debatu o određenoj pojavi i oblikujete njihove stavove prema naučnim i stručnim činjenicama. Isto tako, kritičko mišljenje služi nastavnicima i da razvijaju vršnjačke odnose.
Kroz predavanje biće istaknuti kriterijumi za razvoj sposobnosti kritičkog razmišljanja, koji uključuju šest kategorija: ko, šta, gde, kada, zašto i kako. U okviru predavanja biće vam objašnjena svaka sekcija koja zahteva korišćenje tačno određenih reči i strukture pitanja, koja bi trebalo da budu raznovrsna, široka i primenljiva na niz tema.
Šta će vam naučene veštine obezbediti:
- da izgradite jake navike kritičkog razmišljanja;
- da razvijete dobre načine doživotnog učenja;
- da uključite učenike u konstruktivnu diskusiju i saradnju;
- da promenite odgovornost za učenje kod učenika;
- da podstičete radoznalost i kreativnu misao kod učenika;
- da napravite interesantno, kreativno i poučno naučno putovanje u učionici.
Ko će biti vaš predavač?
Suzana Miljković
Suzana je po formalnom zanimanju učitelj. Tokom svoje karijere postigla je mnoštvo uspeha, te je dobitnik nagrade „Najbolji edukator Srbije 2015”, koju dodeljuje Udruženje „Živojin Mišić” u saradnji sa MPNTR. Osvojila je peto mesto za „Najuređeniji elektronski portfolio 2019”, u konkurenciji od preko 9.000 portfolija. Takođe, dobitnik je nacionalne i evropske oznake kvaliteta za projekat „Kreativna učionica matematike”, Nacionalne oznake kvaliteta za projekat „Zdrava hrana, zdrava planeta”.
Suzanina biografija se nalazi u Leksikonu stvaralaca u preduniverzitetskom obrazovanju i vaspitanju („KLETT društvo za razvoj obrazovanja”), koja je okupila hiljadu zaslužnih i uglednih prosvetnih radnika Srbije. Jedan je od organizatora državnog takmičenja u informatičkoj pismenosti „Dabar”. Takođe, jedan je od organizatora Festivala matematike u Nišu „Matematika u maju”, kao i deo globalnog projekta „Maj, mesec matematike”, koji se realizuje već 5 godina.
Autor je bloga „Oblak znanja za učitelje” kao pobornik celoživotnog učenja, jer je namenjen učiteljima koji permanentno rade na svom stručnom usvršavanju. Svoje učenike osposobljava za celoživotno učenje tako što od prvog razreda uče koristeći mape uma. Zalaže se za korektnu primenu IOP-a u sva tri oblika. Radi na razvoju mekih veština kod učenika, medijske i informatičke pismenosti, kao i kritičkog mišljenja.
Suzana je i aktivni član komisije za ekspertizu udžbenika i udžbeničkih kompleta Nacionalnog prosvetnog saveta, spoljni saradnik Zavoda za unapređenje vaspitanja i obrazovanja i Centra za razvoj programa i udžbenika po poslovima:
1. priprema predloga programa nastave i učenja za drugi razred osnovnog obrazovanja i vaspitanja;
2. priprema predloga tri vaspitna modela (za prvi i drugi ciklus osnovnog obrazovanja i vaspitanja i za srednje obrazovanje i vaspitanje), u okviru projekta „Jačanje vaspitne funkcije osnovne i srednje škole”.
Ujedno je i spoljni saradnik Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
Kako da se prijavite?
Fizičko prisustvo na predavanju je besplatno.
Predavanje možete pratiti i preko live stream prenosa, koji za članove IMO obezbeđujemo besplatno, dok ostale kolege mogu pratiti predavanje po ceni od 500 dinara.
Za više informacija možete nam se obratiti na broj telefona: +381 (0)11/40-11-260 ili na imejl-adresu: office@institut.edu.rs