Da li proširena realnost već menja način na koji radimo?
Proširena realnost (engl. augmented reality, AR) ili dopunjena realnost predstavlja korisnikovo viđenje sveta prošireno kompjuterski generisanim tekstom, slikom i zvukom. Predviđa se da će proširena stvarnost (AR) biti naredni korak u evoluciji računarstva, te najintuitivnije računarsko iskustvo koje se zasniva na saradnji. Zapravo, dosta toga se pisalo o beskonačnom potencijalu AR-a, dok su brojni sati pred ekranom utrošeni na zamišljanje kako bi AR mogao da poboljša naše živote.
Jedna od podela proširene stvarnosti bi bila:
- Marker Based Augmented Reality
- Projection Based Augmented Reality
- Superimposition Based Augmented Reality
Evo nekih načina na koje se AR danas koristi:
Održavanje i sklapanje
Kao i većina rešenja, dolazak AR-a na radna mesta posledica je izazova sa kojim se susrela jedna kompanija. Godine 1990, radnici u fabrici Boeinga morali su da se oslanjaju na izrazito kompleksan sistem električnih instalacija u avionu koji je bio izložen na velikim panelima od šperploče. U svakoj fazi proizvodnog procesa, radnici su morali ručno da povežu žice na svakoj ploči, što nije nimalo lak zadatak kada se uzmu u obzir rokovi, kompleksnost i neefikasnost.
Dva Boeingova istraživača, Tom Caudell i David Mizell, uveli su AR i AR uređaje u proizvodni pogon (i naknadno smislili termin „proširena stvarnost”). Fabrički pogoni su postali prva mesta na kojima se AR svakodnevno koristio kako bi se unapredila produktivnost radnika i pojednostavili lanci snabdevanja. Danas, kompanije poput General Electric (GE) sve više uvode AR (kroz mobilne i AR uređaje) u svoje fabričke procese. Ovo nimalo ne čudi, imajući u vidu brojna istraživanja koja su pokazala da upotreba 3D uputstava, tj. uputstava pomoću AR-a, može da pojača efikasnost i usredsređenost na zadatke.
3D informacija nije bila namenjena 2D ekranima
I dok radnici u fabrikama, tehničari i radnici na održavanju koriste AR decenijama, retko ćete videti da se AR koristi u kancelarijama. Na kraju krajeva, zašto bi zaposleni u kancelarijama morali da nose uređaje koji prikazuju holografske informacije? Kada na to dodamo činjenicu da kompjuteri i odgovarajuće softverske aplikacije koji se koriste u kancelarijama deluju prilično intuitivno, nema nekog smisla koristiti AR u kancelarijskim poslovima. Ili zapravo ima?
Arhitekte i dizajneri se okreću AR-u ne bi li prevazišli neka ograničenja u radu sa 3D modelima i dizajnom u 2D (naš mozak je evoluirao kako bi se sasvim navikao da manevriše 3D svetom oko nas). I dok moćni CAD i softver za modeliranje poput SolidWorks i Revit (zajedno sa tradicionalnijim alatima poput olovke i papira) nastavljaju da pomažu arhitektama i dizajnerima, arhitektonske AR aplikacije kao što je Schema – koja korisnicima omogućava da brzo izrade koncept, prototip, i izgrade 3D strukture u prvoj fazi procesa arhitektonskog dizajna – dodatno olakšavaju postojeće arhitektonske poslove.
Kako izgleda vizualizacija podataka u AR-u?
Jedna stvar je analizirati kolone podataka u nekoliko Excel tabela. Druga stvar je praviti tabele i grafike koji jasno tumače podatke. Iako se smatra da je najbolja praksa izbegavati 3D tabele i linije na 2D površinama poput papira i ekrana, te 3D tabele i linije postaju korisne i dodaju jedan novi sloj informacija koje omogućavaju ljudima da lakše shvate podatke koje tumače.
To je faktor koji je Great Wave, kompanija koja pruža profesionalne usluge i ima značajno iskustvo u razvoju poslovnih i produktivnih aplikacija, uzela u obzir u sklopu rada na vizualizaciji podataka za AR. Nedavno su napravili aplikaciju, Analytics AR, koja vizualizuje podatke o prodaji na Salesforceu kako bi korisnici mogli da rade ono što su oduvek želeli: da dodirnu i direktno koriste podatke koje analiziraju. Analytics AR ne samo da analizu i vizualizaciju podataka čini uzbudljivom već omogućava ljudima da bukvalno urone u svoje podatke.
Obezbedite svoju radnu snagu za budućnost
Kako je 4. industrijska revolucija odavno počela, sada je pravo vreme da isplanirate kako da maksimalno iskoristite AR kako biste unapredili produktivnost i optimizovali postojeće radne procese. AR nesumnjivo postaje sledeća velika kompjuterska platforma. Zašto biste čekali da je uključite u svoje poslovanje?
Autor bloga: dr Biljana Ćirić
Biljana Ćirić je doktorirala na Filozofskom fakultetu u Nišu, gde je držala vežbe iz Književnosti od renesanse do racionalizma. Radila je i na Velikotrnovskom univerzitetu u Bugarskoj, gde je predavala srpski jezik. Uže oblasti njenog istraživanja su raguzeologija, teorija kulture i komunikologija. Učestvovala je na velikom broju naučnih skupova međunarodnog karaktera i autor je brojnih naučnih radova. Trenutno radi u Institutu za moderno obrazovanje u Beogradu.