IMO i LINKgroup škole započele realizaciju međunarodnih
obrazovnih projekata
Od početka osnivanja i okupljanja tima projektnih stručnjaka u okviru Centra za projekte Instituta za moderno obrazovanje, krajem 2019. godine, postignuti su značajni rezultati s ciljem podsticanja učešća škola i drugih ustanova u okviru LINKgroupa u međunarodnim projektima i onim koji su finansirani iz EU fondova. Temelj za pokretanje međunarodnih saradnji bila je Strategija internacionalizacije IMO, kao značajan korak u proevropskom širenju inovacija u obrazovno-vaspitnom sistemu LINKgroup ustanova.
Projektni tim u saradnji sa LINK školama počeo realizaciju čak 9 internacionalnih obrazovnih projekata
Među aktivnim učesnicima projekta „Erazmus+” izdvajaju se škole International School, Savremena gimnazija i Srednja škola za informacione tehnologije u okviru LINKgroup sistema, koje su deo projekta „Girls Go Circular”, koji je segment višegodišnjeg projekta „Horizont” pod nazivom „Skills for the Future”. Izuzetne rezultate i uspeh postigao je tim Srednje škole za informacione tehnologije – ITHS, koji je postao aktivni učesnik 6 projekata u okviru „Erasmus+”, dok je Institut za moderno obrazovanje (IMO) učesnik dva izuzetna projekta „The Art of De-biasing (dBias)” i „Citizen 2.1”.
PRVI KORAK: Usavršavanje zaposlenih u okviru LINK škola u oblasti projekata „Erazmus+”
U nameri da zaposlenima približi ideju evropskih projekata tim Centra za projekte IMO realizivao je nekoliko predavanja i prezentacija EU fondova za nastavnike u okviru International Schoola, Savremene osnovne škole i gimnazije i ITHS-a.
DRUGI KORAK: Anketa o KA1 projektima za nastavnike LINK škola
Izvršeno je opsežno i temeljno anketiranje nastavnika na temu njihovih potreba za stručnim usavršavanjem kroz međunarodnu saradnju. Cilj ankete je bio da sagleda kapacitete nastavnika da podele svoje originalne metode rada sa kolegama u zemlji i inostranstvu. Veliki odziv među nastavnicima (111 od ukupno 143 zaposlena u četiri škole) pokazao je da je 80% LINKgroup nastavnika motivisano da se dalje angažuje oko unapređenja nastavnog procesa u pogledu rada sa darovitim učenicima, digitalizacije i upotrebe IKT alata u nastavi, medijske pismenosti i tolerancije, i to kroz sopstveno usavršavanje, ali i kroz razmenu dobrih praksi u okviru sistema i na međunarodnom nivou kroz strateška partnerstva. Pored toga, anketom je identifikovano i prisustvo darovitih učenika u LINK školama. Kako su u svim LINK školama prepoznati daroviti učenici, u narednom periodu biće pokrenute aktivnosti uvođenja posebnih programa za darovite učenike. Kompletan izveštaj ankete dostupan je OVDE.
TREĆI KORAK: Realizacija projekata i širenje međunarodnih partnerstava
U okviru projekta „Girls Go Circular” krajem prošle godine završena je pilot-faza u kojoj su učestovale učenice International Schoola, Savremene gimnazije i Srednje škole za informacione tehnologije. Kroz ovaj projekat učenice LINKgroup škola upoznale su se sa interaktivnom edukativnom platformom „Girls Go Circular”, koja im je dala funkcionalna znanja o fundamentalnim principima održivog razvoja, i to na zanimljiv način koji je u potpunosti prilagođen savremenim tendencijama u obrazovanju, interesovanjima i navikama učenika. Pored toga, projekat je podstakao i razvoj preduzetničkih veština kod LINK srednjoškolaca, što je kao rezultat imalo pronalaženje inovativnih rešenja za izgradnju održivog evropskog društva.
Učešćem u projektu „Girls Go Circular”, koji predstavlja deo šireg „Horizont” programa „Skills for the future”, LINK škole su se umrežile sa brojnim partnerskim školama i organizacijama širom Evrope i otvorile vrata za dalju saradnju na unapređenju obrazovnog procesa, nastavničkih i učeničkih kompetencija.
Projekat „Citizen 2.1” je usmeren ka razmeni najboljih praksi u oblasti razvoja obrazovnih kompetencija koje se odnose na digitalne veštine. Projektni konzorcijum čine značajne evropske obrazovne institucije iz Nemačke, Belgije i Francuske i Institut za moderno obrazovanje (IMO) iz Srbije. U okviru projekta kroz petodnevni trening LINK-ovi učesnici će imati prilike da se upoznaju sa projektima „Silva numerica” i „Učite o šumi kroz simulaciju”, koji predstavljaju operativni odgovor na potrebe obrazovnog i stručnog osposobljavanja razvojem platforme virtuelne stvarnosti za složeno sistemsko učenje primenjeno na šumsko okruženje.
Takođe, videće primer okrenute učionice u srednjoj školi Vauban, učestvovaće na prezentaciji platforme „Valter” i simulatora virtuelne stvarnosti poljoprivrednih mašina. Značajan benefit projekta su i obuka za nastavnike na kojoj će se predstaviti platforma za sertifikaciju digitalnih veština nastavnika i edukatora „Pix”, trening o veštačkoj inteligenciji (AI) na obrazovnoj platformi „M @ gistere” i „Pause numérique – Digital Break” – uređaj koji nudi podršku nastavnicima u integrisanju digitalne tehnologije.
Izazov „Jerusalema Dance” u okviru projekta „Together to a Better Technology” doprinosi socijalizaciji učenika kroz smanjenje korišćenja nepotrebne tehnologije i učenje tradicionalnih dečjih igara kao alternative računarskim i onlajn igrama. Kroz projekat se aktivno radi na razvijanju veština za suočavanje sa sajbernasiljem, i to podučavanjem nastavnika, roditelja i učenika da na bezbedan način koriste internet. Cilj projekta je smanjiti stopu zavisnosti učenika od tehnologije i povećati stopu pohađanja društvenih i sportskih aktivnosti u školi.
U okviru ovog projekta zadatak Srednje škole za informacione tehnologije u okviru LINK sistema je da pripremi priručnike za bezbednu upotrebu interneta, koji će sa ostalim projektnim aplikacijama doprineti da se upotreba bezbednog interneta poveća za najmanje 10% u LINK i ostalim školama koje učestvuju.
Sve realizovane aktivnosti i pokrenuti projekti značajni su sa aspekta inovacija i daljeg razvoja rada Instituta za moderno obrazovanje i LINKgroup sistema, koji već dve decenije proaktivno uvodi reforme u obrazovnovaspitni sistem.
Ukoliko želite uvek da budete u toku sa aktuelnim događajima koji dolaze sa Instituta za moderno obrazovanje pridružite se našoj Viber zajednici.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adresa: office@institut.edu.rs, edu@institut.edu.rs ili pozivom na broj: 011/40-11-260.