IMO istakao važnost obrazovnih adaptacija na konferenciji „Education 4.0”
U sredu, 10. februara, Institut za moderno obrazovanje bio je deo međunarodne onlajn-konferencije o novim modelima obrazovanja u uslovima pandemije pod nazivom „Education 4.0”. Konferenciju su organizovali Istraživačka stanica „Petnica”, UNICEF i „Color Media Communications”, Osnovna škola i gimnazija „Savremena” i British Council, uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i ostalih obrazovnih institucija.
Konferenciju je otvorio prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar prosvete nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić koji je govorio o Master 4.0 programima, a ispred Instituta za moderno obrazovanje, učesnicima se obratila akademska direktorka dr Svetlana Belić Malinić, koja je podelila značajne informacije u vezi sa novim oblicima obrazovanja u doba pandemije.
Obrazovne adaptacije čine temelj savremenih obrazovnih tranzicija
U okviru panela sa temom „Classroom view: novi modeli obrazovanja iz ugla roditelja, učenika i studenata”, predstavnica Instituta za moderno obrazovanje, navela je da je svaka kriza prilika da se nauči nešto novo. Istakla je i da savremeno obrazovno okruženje može neometano da se realizuje i u onlajn-okruženju, ali da ključnu ulogu i tome imaju i nastavnici i učenici. Sa prisutnima je i podelila značajne informacije kako učenje putem jedinstvene DL platforme može da integriše 4K veštine – komunikaciju, kolaboraciju, kreativnost i kritičko mišljenje, odnosno da pruži idealan medij za prelaz iz analognog okruženja u digitalno.
„Adaptacija je najbolji način prihvatanja promena i stoga je adaptacija na „novu normalnost“ deo razvojnog procesa koji treba da spremi učenike za digitalnu transformaciju, ali ne smemo da dozvolimo da se otuđe od socijalizacije i od emotivnog sazrevanja jer se i na taj način uči“, zaključila je dr Belić Malinić.
Kao važan resurs na putu obrazovne tranzicije ističe se i LINK strategija onlajn-nastave, koja kroz akcione planove unapređuje akademske, digitalne i socijalno-emotivne kompetencije učenika i nastavnika kreirajući tako nove modele obrazovanja koji uspešno prevazilaze izazove koje je pandemija donela. Predstavljena strategija primenjuje se u svim školama u okviru LINKedu alijanse i aktivno podstiče razvoj metakognitivnih, problem solving i empatičnih kompetencija, ali i kolektivnu solidarnost.
Ukoliko želite da uvek budete u toku sa aktuelnim događajima koji dolaze sa Instituta za moderno obrazovanje, pridružite se našoj Viber zajednici.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adresa office@institut.edu.rs i edu@institut.edu.rs ili pozivom na broj 011/40-11-260.