Savremeni obrazovni trendovi u STEAM nastavi – u kom
pravcu ide obrazovanje?
Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje pozivaju sve vaspitače, učitelje, nastavnike opštih i stručnih predmeta u osnovnim i srednjim školama da se pridruže osmim po redu onlajn-predavanjima iz ciklusa „Primeri najboljih STEAM nastavnih praksi u Srbiji”, koja će se održati u četvrtak, 22. oktobra 2020, od 17:00h, preko jedinstvene Platforme za učenje na daljinu Instituta za moderno obrazovanje.
NAPOMENA: Nakon emitovanja članovima Instituta za moderno obrazovanje obuka ostaje na nalozima u arhivi. Zainteresovane eksterne kolege mogu se prijaviti za obuku i nakon emitovanja.
Prisustvom na novom vebinaru imaćete priliku da od relevantnih predavača čujete na koji način 3D proširena stvarnost pronalazi ulogu u STEAMu, ali i zašto je problem solving najvažnija STEAM veština budućnosti, a i da uz to steknete zvaničan sertifikat za stručno usavršavanje unutar ustanove, koji vam organizatori – Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje – besplatno izdaju.
Predavanje 1: „Primena 3D holograma u nastavi – praktični primeri izrade holograma u osnovnoškolskoj nastavi prirodnih predmeta”
Slađana Jović, nastavnik hemija i nacionalni Science on Stage Srbija ambasador
Proširena svarnost je tehnologija koja nalazi primenu u STEAMu. Jedan vid proširene stvarnosti je 3D tehnologija. Hologram je napredni oblik fotografije koji omogućava snimanje slike u tri dimenzije. Primena holograma u nastavi prirodnih nauka, uz korišćenje tehologije: mobilnih telefona, tableta i računara je veoma motivaciona aktivnost za učenike. Ova aktivnost se može realizovati sa učenicima srednjih i osnovnih škola, kao i sa učenicima koji imaju poteškoća u učenju.
Bojana Mitrićeski Anđelković, nastavnik geografije i nacionalni Science on Stage Srbija ambasador
Holografska tehnologija ima beskrajne primene – sve što ljudski um može zamisliti postaje sastavni deo ljudskih društava i civilizacija u budućnosti. U budućnosti će holografski prikazi zameniti sve sadašnje prikaze u svim veličinama, od malih ekrana telefona do velikih projektora. Ovom prezentacijom pokazujemo da se hologrami mogu koristiti u nastavi različitih predmeta iz STEM oblasti, a sve radi unapređenja praktičnog i neformalnog znanja, ali i vestina učenika.
Predavanje 2: „Zašto je problem solving najvažnija STEAM veština? – spoj nastavničke i učeničke saradnje, nauke i IT-ja”
Ivan Anić, profesor strukovnih studija – ITS i član Nacionalnog upravnog odbora Science on Stage Srbija mreže
Nastavni proces koji se bazira na problem solvingu višestruko angažuje učenike zahtevajući da istovremeno upotrebljavaju kognitivne kapacitete, kreativno i kritičko mišljenje, komunikacijske i timske sposobnosti, pa tako umesto da bubaju formule, činjenice i datume, problem solving zahteva od učenika da upotrebe svoje veštine razmišljanja i reše različite tipove otvorenih problema. Na ovom predavanju saznaćete više o tome zašto je problem solving bitan za obrazovanje, ali i zašto je to ključna veština za uspeh u 21. veku. Pojam problem solvinga biće vam predstavljen kroz praktične primere i iskustvo u organizaciji najvećeg problem solving i STEAM takmičenja u regionu – Brainfinity.
Osim što ćete čuti kako je problem solving u Srbiju ušao na velika vrata, predavač najavljuje i važne problem solving nastupajuće događaje za učenike, nastavnike, roditelje i škole.
PRIJAVA ZA NOVA BESPLATNA PREDAVANJA JE OTVORENA – saznajte koji se obrazovni trendovi očekuju u STEAM nastavi i zašto je problem solving najvažnija veštine budućnosti
Da biste pratili nova STEAM onlajn-predavanja, potrebno je da se što pre prijavite i osigurate sebi učešće na vreme. Nakon održanih predavanja, imate mogućnost da sa našim predavačima popričate putem aplikacije „Google Meet”.
NAPOMENA: Članovi Instituta za moderno obrazovanje predavanja mogu da prate preko svojih naloga, dok je ostalim kolegama praćenje obezbeđeno preko linka koji dobijaju u prijavi.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adresa: office@institut.edu.rs, sonsserbia@institut.edu.rs ili pozivom na broj: 011/40-11-260.