Šta je DOI broj i čemu služi?
DOI je jedinstvena alfanumerička niska koja je dodeljena pojedinačnom digitalnom objektu (članku, poglavlju u knjizi i sl.). Preko te oznake uspostavlja se veza do internet stranice na kojoj se dokument nalazi. Povezivanje podataka o člancima, DOI brojeva i veb-adresa obavlja se preko servisa „Crossref”. Taj servis održava bazu DOI brojeva, metapodatke i linkove do punih tekstova.
Digital Object Identifier (DOI) je jedinstveni, trajni identifikacioni broj za dokument koji je objavljen onlajn. Pojavljuje se na dokumentu ili u bibliografskom citatu kao alfanumerički niz znakova koji deluje kao aktivna veza ka originalnom digitalnom objektu (članak iz časopisa, izveštaj itd.).
Međunarodna DOI fondacija (International DOI Foundation – IDF) neprofitna je organizacija za članstvo koja pruža usluge i registraciju digitalnog identifikatora objekta (DOI) i predstavlja registracioni autoritet za ISO standard (ISO 26324) za DOI sistem. DOI sistem obezbeđuje tehničku i društvenu infrastrukturu za registraciju i upotrebu trajnih interoperabilnih identifikatora, nazvanih DOI, koji se koriste u digitalnim mrežama (DOI Serbia, 2022).
Šta označava UDK oznaka i čemu služi?
UDK sistem predstavlja Univerzalnu decimalnu klasifikaciju. UDK broj Narodne biblioteke Srbije označava oblast i naučne discipline kojima se publikacija bavi. Broj se ispisuje na istaknutom mestu u svakom objavljenom časopisu. UDK brojevi se mogu dodeljivati i za članke. UDK brojevi za članke u našoj zemlјi nisu obavezni, ali ukoliko izdavač želi da članci u časopisu budu nezavisno i objektivno klasifikovani u stručnoj oblasti u tekućoj bibliografiji Srbije (članci i prilozi u serijskim publikacijama), vrši se klasifikacija po sistemu UDK, a odgovarajući UDK broj se štampa na početnoj strani članka, iznad naslova.
UDK oznake za članak su mnogo specifičnije od opštih UDK oznaka koje se dodelјuju za časopis kao celinu i koje su po zakonu obavezne (u sklopu CIP zapisa za časopis). Na taj način, sadržina članaka je mnogo preciznije klasifikovana u okviru decimalne podele opšteg znanja.
Mnogi odbori za stručne oblasti (posebno iz grupacije društvenih nauka) zahtevaju da članak obavezno poseduje odgovarajuću UDK oznaku (ili više njih) da bi članci bili bodovani za dodelu stručnih ili akademskih zvanja.
Prilikom dodelјivanja UDK brojeva za članke istovremeno se vrši bibliografska obrada članaka, tj. članci se unose u bazu podataka NBS i bazu COBISS.SR. Na taj način, najava članaka će i pre objavlјivanja u časopisu (a i po objavlјivanju, putem baze podataka) biti dostupna naučnoj zajednici, čime se omogućava preko potrebna aktuelnost i ažurnost informacija.
Koja je razlika između DOI i UDK oznake?
UDK stručna klasifikacija se odnosi na sadržinu članka (na stručnu oblast kojoj sadržaj članka pripada u okviru opšte klasifikacije znanja), a DOI brojevi upućuju na jedinstveni alfanumerički niz koji se dodelјuje pojedinačnim digitalnim objektima (članci, poglavlјa iz knjiga i sl.). Osnovna uloga DOI niza je identifikovanje članka i pružanje trajne veze do njegovog mesta na internetu (do punog teksta) i to nije klasifikacioni sistem. DOI broj je u bazi podataka samo deo bibliografskog opisa (u polјu 017 bibliografskog zapisa).
Kako vam CNIR može pomoći da bolje razumete NIR?
CNIR vam može pomoći kroz savete i konsultacije i upućivanje na dodatne izvore da na najbolji način razumete jezik nauke i date svoj doprinos naučnoj zajednici. Kontaktirajte sa Centrom putem imejl-adrese cnir@institut.edu.rs i saznajte šta tačno možemo da uradimo za vas! Mi smo deo vašeg akademskog života!