U bavljenju naučnoistraživačkim, umetničkim i stručnoistraživačkim radom niste sami. Milioni istraživača u čitavom svetu sprovode svoja istraživanja svakodnevno. Koristite resurse koje vam nudi naučna zajednica, kao i znanja koja besplatno deli sa svim svojim članovima. Upoznajte se se sa istraživačkim mrežama za akademce, naučnike i istraživače, i pristupite odabranima kako biste već danas mogli da uživate u neometanom istraživanju.
Šta je to istraživačko umrežavanje i koje mreže su dostupne istraživačima iz Srbije?
Istraživačko umrežavanje – Research Networking (RN) – podrazumeva korišćenje alata za identifikaciju, lociranje i korišćenje istraživačkih i naučnih informacija o ljudima i resursima. RN alati olakšavaju saradnju među naučnicima kako bi oni jednostavnije rešavali istraživačke izazove putem brzog otkrivanja i preporuke istraživača, stručnosti i resursa. Postoje brojne mreže i servisi koji povezuju istraživače lokalno, ali i iz celog sveta. Neke su specijalizovane za određena naučna polja, dok su druge univerzalne. CNIR vam preporučuje umrežavanje kroz sledeće naučne mreže:
– Academia.edu – Share research sa 174.000.000 akademaca i istraživača u celom svetu – servis nudi razmenu i pretragu publikacija i drugih rezultata naučnih i akademskih istraživanja.
– Mendeley – društvena akademska mreža sa više od 100.000.000 istraživača širom sveta, registraciju možete obaviti putem linka Mendeley – Reference Management Software.
– Social Science Research Network (SSRN) – istraživačka mreža specijalizovana za društvene nauke, registraciju možete obaviti putem linka SSRN.
– ResearchGate – istraživačka mreža sa više od 20.000.000 istraživača iz svih naučnih polja i oblasti širom sveta, registraciju možete obaviti putem linka ResearchGate | Find and share research.
Kako možete da se učlanite u društvenu mrežu ResearchGate?
Posebno preporučujemo društvenu mrežu ResearchGate. ResearchGate je evropska komercijalna društvena mreža za naučnike i istraživače u okviru koje oni dele radove, postavljaju i odgovaraju na pitanja, i pronalaze saradnike za istraživačke projekte. Da bi se iskoristio pun potencijal mreže i ostvarila dobrobit umrežavanja i interakcije sa članovima, neophodna je registracija, dok za čitanje članaka to nije neophodno.
Svi članovi sajta dobijaju korisnički profil i priliku da objavljuju rezultate svojih istraživanja kao što su naučni i stručni radovi, podaci, poglavlja u knjigama, patenti. Možete pratiti aktivnosti drugih korisnika, možete razgovarati međusobno, preporučivati članke, deliti ih međusobno i citirati. Predlažemo vam da se registrujete već danas i povežete pre svega sa naučnicima iz našeg obrazovnog sistema, a potom i sa onima iz svoje oblasti.
Možete izabrati bilo koju naučnu društvenu mrežu za koju procenite da vam najviše odgovara. Snaga nije samo u broju članova već i u sadržajima, naučnim poljima, odnosno naučnim, umetničkim i stručnim (užim) oblastima koje mreže pokrivaju, kao i u kvalitetu i profilu istraživača. Bitno je samo da u izobilju mogućnosti koje vam se nude ne izaberete teži put i ostanete „neumreženi”.
Društvena mreža ResearchGate laka je za pristup i korišćenje, i besplatna je. Mreža predstavlja odlično mesto da pronađete novog člana tima za svoje istraživanje iz baze podataka koja podrazumeva veliki broj korisnika, zatim nove radove za svoje pretrage, da povećate svoju vidljivost i citiranost. Veliki broj istraživača iz Srbije je koristi, ali i istraživači iz drugih zemalja. U okviru svog profila možete postavljati radove i rezultate svojih istraživanja i na srpskom i na svetskim jezicima. Korišćenjem ove mreže povećaćete svoju vidljivost i citiranost i u svojoj zemlji i van nje, a imaćete i pristup brojnim podacima i informacijama koji će obogatiti vaše istraživanje, kao i publikacije koje iz njih proisteknu.
CNIR vam može pomoći u izboru optimalne istraživačke mreže, koja će na najbolji način odgovoriti na vaše istraživačke potrebe. Kontaktirajte sa Centrom putem imejl-adrese cnir@institut.edu.rs i saznajte šta tačno možemo da uradimo za vas! Mi smo deo vašeg akademskog života!