VELIKI MEĐUNARODNI USPEH: ODRŽANA ONLAJN
OBRAZOVNA KONFERENCIJA: „Savremeno obrazovanje
2020”
U petak, 3. aprila, održana je prva onlajn međunarodna konferencija pod nazivom „Savremeno obrazovanje 2020”. Organizatori konferencije bili su Alijansa prosvetitelja Srbije i Institut za moderno obrazovanje, uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice AP Vojvodine, kao i drugih vodećih obrazovnih institucija iz zemlje i regiona.
Naučni odbor konferencije činilo je čak 13 doktora nauka, cenjenih stručnjaka u oblasti obrazovanja i vaspitanja, a u organizacionom odboru bilo je devet kolega iz Alijanse prosvetitelja Srbije, Društva defektologa Vojvodine i Crne Gore, sa Pedagoškog fakulteta u Istočnom Sarajevu i Instituta za moderno obrazovanje.
ONLAJN-IZLAGANJA: 40 autora iz četiri države
Na međunarodnoj konferenciji „Savremeno obrazovanje 2020”, kroz izlaganja pedagoških stručnjaka na različite teme, analizirani su uslovi obrazovanja i prosvećivanja u Srbiji i zemljama regiona. Razmatrali su se praktični i teorijski aspekti obrazovnovaspitnog rada i razmenila iskustva učesnika u obrazovnim procesima.
Četrdeset domaćih i inostranih autora iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Francuske iznelo je svoja zapažanja o trenutnim i budućim trendovima razvoja obrazovanja i vaspitanja, ali i ponudilo i praktične alate i modele rada u onlajn-okruženju, među generacijama dece koja aktivno i svakodnevno koriste digitalnu tehnologiju.
Čestitamo svim kolegama koje su prihvatile izazov i pripremile svoja onlajn-izlaganja korišćenjem mnogobrojnih IT alata i softverskih programa. Pokazali ste nam zašto su upravo posvećeni prosvetni radnici inicijatori i nosioci promena u obrazovanju u Srbiji.
ONLAJN ZBORNIK RADOVA: 27 naučnih i stručnih radova na 70 strana
Organizatori konferencije pripremili su konferencijski zbornik svih radova sa konferencije pod imenom Zbornik apstrakata „Savremeno obrazovanje 2020”. Izdavač zbornika je Alijansa prosvetitelja Srbije, a recenzenti su dr Katarina Tomić, profesor strukovnih studija, Akademija vaspitačko-medicinskih strukovnih studija, odsek Kruševac, doc. dr Nebojša Mitrović, prodekan Pedagoškog fakulteta Univerziteta Istočno Sarajevo, Bosna i Hercegovina, i MSc Marinela Šćepanović, Društvo defektologa Vojvodine, Novi Sad.
Zbornik je evidentiran pod međunarodnom oznakom ISBN 978-86-81756-00-3.
U Zborniku se mogu naći radovi na temu: „Savremeni nastavni modeli”, „Vršnjački odnosi u realnom i virtuelnom svetu”, „Oblici saradnje svih učesnika u obrazovnom procesu prvih nedelja koronavirusa u Republici Srbiji”, kao i mnogi drugi.
POKLANJAMO VAM: Ukoliko želite da vam dostavimo međunarodni zbornik apstrakata svih naučnih radova pripremanih za ovu konferenciju, pošaljite nam zahtev OVDE.
Tri stručna rada Instituta za moderno obrazovanje
Među autorima i izlagačima na konferenciji bilo je i troje kolega sa Instituta za moderno obrazovanje. Doktor Ivan Anić, saradnik Instituta za moderno obrazovanje i profesor na Visokoj školi strukovnih studija za IT, svoj rad na temu „Obrazovanje 4.0” predstavio je u uvodnom delu konferencije.
Kolege MSc Saša Ivakić, profesor informatike u Osnovnoj školi „Savremena”, kao i koordinator Centra za obrazovnu tehnologiju Instituta za moderno obrazovanje, MSc Filip Lončar, profesor informatike u Savremenoj gimnaziji i saradnik IMO, i MSc Aleksandra Ikonov, stručni saradnik na poslovima organizacije programa stručnog usavršavanja nastavnika, pripremili su dva stručna rada na temu: „Moćan softver za onlajn-učenje ‘ActivePresenter’” i „Virtuelna realnost od 3D do 9D – prednosti višedimenzionalnog pristupa nastavnom procesu”.
„Savremena” kao primer upotrebe najnovijih VR uređaja u nastavi
U prvom naučnom radu koji je bio predstavljen i kao onlajn-radionica na konferenciji, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa korisnim digitalnim resursom koji omogućava snimanje ekrana, uređivanje audio i video snimaka, pravljenje simulacija, izradu nastavnog materijala, kvizova i obrazovnih igrica.
Drugi naučni rad u fokusu je imao predstavljanje benefita korišćenja VR uređaja u nastavnom procesu prateći efekti primene Class VR i 9D Starship VR uređaja u nastavi u Osnovnoj školi „Savremena”. Rezultati korišćenja ovih alata pokazuju pozitivan uticaj na podizanje nivoa učeničkog interesovanja i motivacije, ali i razvoj veština iskustvenog učenja. Pored vidljivog kreativnog pristupa poučavanju, primena VR uređaja pokazala se i kao dobro nastavno sredstvo u obrazovanju učenika dvojezičnog, nacionalnog i Cambridge International nastavnog programa.
„Izuzetna organizacija” – utisci su svih izlagača i učesnika konferencije
Kolege izlagači i ostali učesnici konferencije pokazali su oduševljenje zbog organizacije međunarodne konferencije, kao i posebnu zahvalnost za njenu realizaciju na zavidnom tehnološkom nivou u uslovima vanrednog stanja. Prenosimo vam neke od njihovih komentara:
- „Čestitam na dobroj organizaciji konferencije i bilo mi je zadovoljstvo što sam bila izlagač na konferenciji. Sve pohvale! Nastavljamo saradnju!”, Aleksandra Pavičević, Osnovna škola „Đorđe Krstić”, Žarkovo
- „Čestitke! Pogotovo što ste morali da se prilagođavate novim okolnostima. Bilo je raznovrsno i zaista korisno”, Vesna Kostić, OŠ „Jovan Dučić”, Beograd
- „Svaka čast i pohvale organizatorima za reorganizaciju celokupnog skupa ad hoc u ovim teškim vremenima! Na praktičnom primeru utvrdili smo koliko je moderno obrazovanje i praćenje tehnoloških inovacija važno i značajno za sve nas koji se bavimo vaspitanjem i obrazovanjem u raznim kontekstima”, Milica Dimitrijević, Filozofski fakultet, Departman za pedagogiju
- „Baš sam zadovoljna. Okupili ste odlično društvo. Dobre izlagače, ljude koji imaju šta i kako da kažu. Bilo je i poučno i zanimljivo! Srećno u daljem radu!”, Zorana Matičević, Gimnazija „Patrijarh Pavle” i Treća beogradska gimnazija, Beograd
- „Hvala divnim organizatorima na ovom skupu, bila mi je velika čast što sam imao izlaganje, kao i za mnoštvo informacija koje sam dobio od kolega. Radujem se početku ove saradnje i nadam se brojnim aktivnostima. Još jednom hvala i velko bravo”, Lazar Đoković, Agencija za konsalting i edukaciju MIA Consulting, Kragujevac
Predstavnici naučnog odbora, partneri i podrška u organizaciji konferencije