Kategorizacija naučnih časopisa je važna da bi se utvrdio uticaj i značaj časopisa i istraživača. Isti je slučaj i sa drugim naučnim publikacijama (monografije, tematski zbornici, zbornici i druga građa
Pogledajte aktuelnu kategorizaciju časopisa i osnov za kategorisanje kako biste bili uspešniji u izboru časopisa
Liste kategorisanih domaćih naučnih časopisa možete pogledati na stranici koja se upravo tako i zove (Kategorizacija časopisa) na sajtu KoBSON-a, ali i na sajtu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Pored toga, Pravilnik o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa uređuje rangiranje, kategorizaciju, postupak utvrđivanja liste kategorizacije, uslove za uređivanje naučnih časopisa i naučne grane u okviru kojih se vrši rangiranje, kao i druge elemente od značaja za kategorizaciju i rangiranje časopisa. Pomoću Pravilnika možete pronaći osnov po kom je neki časopis razvrstan u određenu „M” kategoriju i identifikovati časopis u kom je objavljen vaš rad, te ga pravilno naznačiti u svojoj bibliografiji, odnosno izveštajima o NIR-u.
Pravilnik o sticanju istraživačkih i naučnih zvanja (Prilog 2) objašnjava kako se vrši kategorizacija naučnih publikacija, pa vam i on može biti moćan saveznik u rešavanju nedoumica.
Kako da se odlučim gde da pošaljem rad?
Većina časopisa (gotovo svi) ima svoje internet prezentacije, na kojima možete potražiti odgovore na većinu pitanja – u odeljku Uputstvo za autore, ali i podatke o temama i oblastima koje časopis pokriva, podatke o uredništvu časopisa i njihov kontakt. Takođe, nacionalni časopisi su u obavezi da na vidnom mestu istaknu Naučnu politiku časopisa, u kojoj možete naći odgovore u vezi sa svojom dilemom u pogledu orijentisanosti časopisa, naučnih oblasti i tema. Do veb-stranica časopisa možete doći i putem dva KoBSON servisa:
– KoBSON – EleČas
– Digitalni repozitorijum Narodne biblioteke Srbije
Takođe, časopisi imaju i svoj UDK, pomoću kog možete otkriti uže oblasti koje časopisi pokrivaju.
Preporučujemo vam da birate kategorisane naučne časopise indeksirane u referentnim bazama
CNIR vam preporučuje da ne žurite sa odlukom koji časopis birate za svoj rad. Dobro promislite o svemu, analizirajte izvore koje smo vam preporučili, odaberite mudro.
CNIR vam može pomoći u rešavanju dilema i dati vam odgovore na pitanja koja vas muče. Kontaktirajte sa Centrom putem imejl-adrese cnir@institut.edu.rs i saznajte kako vam može pomoći u izboru odgovarajućeg časopisa i drugih naučnih publikacija!